Pogledaj jedan post
Old 11.01.2017., 16:35   #7740
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Slažem se u potpunosti. I sama kao jedino dijete svojih roditelja znam koliko bi mi značilo da imam braću i sestre i njihove obitelji, nećake i nećakinje ..... dakle i sama sam za, relativno, velike, bolje rečeno veće obitelji.

Ali one su u ovakvom društvu (kapitalističko, konzumersko, što veća dobit, što veći prihodi) nemoguće.
U prvo vrijeme razvoja kapitalizma na Zapadu bile su još uvijek velike obitelji.

Naglije smanjivanje veličine obitelji preklapa se sa razvojem socijalne države, tj. države blagostanja. Ne želim reći kako takav tip države treba jednostavno ukinuti, samo iznosim povezanost.

Kad bi ljudi uspjevali postići relativnu stabilnost uvjeta života na zadovoljavajućoj razini bez pomoći države... samo na osnovi uzajamne solidarnosti u manjim zajednicama... fertilitet bi se stabilizirao na razini samoobnavljanja društva (zapravo, pojedine zajednice).

Moja pretpostavka...


Quote:
Da bi se to ostvarilo potrebno je društvo postaviti na potpuno drugačije temelje. Obični građani i vodeći ljudi država trebali bi manje cijeniti ono *bogat sam i imam*, a više *znam i pomažem drugima koji su imali manje sreće*.
Da, otprilike to...
Samo, na državnoj razini teško je očekivati promjenu temelja.

Quote:
Isto tako međudržavni problemi trebali bi se rješavati dogovorom a ne ratovima. To je sporiji i teži put, ali najefikasniji.

Snagu država trebali bi koristiti za razvoj znanosti i put u svemir a ne za gomilanje oružja i ratovanje po Zemlji.
Trebalo bi... no, zna se čiji je prevladavajući utjecaj u državama.

Quote:
Međutim, ako pogledamo tko je pobijedio na predsjedničkim izborima u SAD-u, takva promjena mentaliteta i načina razmišljanja nije moguća u skorije vrijeme.
Ne treba te pobjednik ljutiti, to je kao da se ljutiš na barometar... on samo ukazuje na promjenu vremena (tlaka).
Ne očekuješ valjda da bi 'pravilno' izabrani predsjednik mijenjao mentalitet i način razmišljanja svog biračkog tijela... to nije u opisu njegovog radnog mjesta.

Quote:
Dakle, današnjim ljudima ostaje samo da imaju jedno ili dvoje djece i da se mole Bogu (ako u njega vjeruju) da nam politička elita ne izazove nuklearni rat i sve nas pobije ili da se ne ugušimo zajedno s djecom i unucima u vlastitom smeću.
Ima i aktivnijih pristupa, ali radi se o manjim grupama i inicijativama, jedino mogućim.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Teraformiranje je malo zastarjeli pogled na stvari za nekoga tko poznaje razvoj znanosti i tehnologije.

Tehnološki, vremenski i ekonomski daleko je lakše i brže postići nekakvu formu transhumanizma nego teraformirati planete.
Transhumanizam nije samo pitanje tehnologije, vremena i ekonomije već i pitanje htijenja.
Zbog čega i tko bi želio takve pristupe ?

Da li bi nečija sklonost prema istom trebala obavezivati i one koji ga odbijaju... ?

Osobno, među često citiranih 10 transhumanističkih tehnologija, jedino orbitalne stanice O'Neillovog tipa su mi zanimljive (realnije od teraformiranja).

Zbog više razloga...
cestar is offline