Pogledaj jedan post
Old 28.02.2013., 14:18   #8
Evo da malo osvježim temu.

Veleposlanstvo mi je napokon odgovorilo na upit. Proces odjave prebivališta iz RH je jednostavan - uz putovnicu, treba im osobno odnijeti dokaz o legalnom boravku u zemlji prebivališta (viza ili osobna iskaznica za strance) i adresu (npr. papir iz općine ili račun za struju), i potpisati izjavu koju već imaju pripremljenu. Zadržavaju hrvatsku osobnu iskaznicu koju koliko sam shvatio poništavaju, ili zadržavaju do daljnjega. Ovo se plaća tridesetak eura, tako da ću pričekati idući odlazak u RH i to odraditi besplatno u MUP-u (bar mislim da se tamo ne plaća, a ako da, ne može biti više od 50-tak kuna).

Za nas koji smo se preselili prije dana stupanja Zakona na snagu, rok je do kraja 2013.

Nisu mi odgovorili na praktična pitanja, poput:

- što je s onima koji su u inozemstvo otišli prije Zakona, a manje su od godinu dana (taj dio Zakona nije jasan)
- koja je u praksi razlika između trajnog i privremenog boravka. Preporučili su mi da prijavim trajni boravak kako ne bih morao na kraju svakog perioda plaćati novu naknadu za prijavu Veleposlanstvu
- na koji ću način u RH dokazivati svoju adresu, s obzirom na to da mi putovnica ima staro prebivalište u RH koje više ne vrijedi, a nijedan moj strani dokument (vozačka dozvola ili osobna iskaznica za strance) nema navedenu adresu.

U kontaktu s jednom drugom službenom osobom, dobio sam dojam da sam jedan od rijetkih koji će ovo napraviti .

Ne vidim nikakve posljedice ili negativne strane odjave prebivališta u RH. Jedini nedostatak je taj što ću za vrijeme boravka u Hrvatskoj za potrebe legitimacije morati nositi putovnicu sa sobom kako više neću imati osobnu iskaznicu. Ne vjerujem da je moja inozemna osobna iskaznica za strance valjan identifikacijski dokument za službena tijela u Hrvatskoj.
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom