Pogledaj jedan post
Old 27.09.2010., 22:00   #172
treba mi mala pomoc, odnosno nekoliko savjeta.
nisam iz hrvatske, vec bih, zakoni se razlikuju logicno, ali sto se tice moje situacije i problema isti su zakoni u obje drzave (iscitala sve )
eh ovako,
moj djed je svoju zemlju darovnim ugovorom poklonio mome ocu i 2 tetke prije desetak godina. zemlja je presla na njih i sve je bilo uredu. jedna od tetki je zeljela prodati svoj dio zemlje i moj otac ju je kupio, tako da je i to bilo na njegovom imenu. nakon sto je moj otac preminuo prije nesto vise od mjesec dana, poslali smo prijedlog za ostavinsku raspravu gdje smo se mama i nas 3 sestre sve dogovorile (u biti smo sve znale jer nam je tata vise puta rekao kome ide koji dio zemlje). sud nas treba pozvati do desetog oktobra na rociste da damo usmene izjave.
s druge strane, djed je bio vlasnik radnje starih zanata ( brijaci, kazandzije i sl su stari zanati), nakon sto se nije mogao vise baviti tim poslom, radnja je presla takodjer na tatu i on se time bavio vise od 30 godina. ta ista radnja je sada presla na mene i jednu moju sestru (takodjer po dogovoru).
problem je u tome sto su majka i djed (zajedno sa tetkama) poprilicno mentalno bolesne osobe (nista dijagnosticirano, ali svako to zakljuci po njihovim postupcima) koje zive u norveskoj i ne pustaju nas na miru. danas su nazvali i rekli nam da ce doci 3 oktobra u sarajevo da idu kod advokata i traze zahtjev da djed ponovo podijeli zemlju jer je , kako on kaze, previse ostavio mom rahmetli ocu. takodjer zele traziti da se radnja vrati na njegovo ime. posto su tetke u stanju svasta uraditi (one su nam i usporile ostavinsku raspravu raznim zabiljeskama kod advokata jer su trazili da imaju pravo dozivotnog uzivanja u jednom dijelu kuce) mislim da ce pokusati probati sa tim da djed nije psihicki dobra osoba i da je nagovoren da tako podijeli zemlju.
citala sam ustav bih, ali i ustav rhr i vidjela sam da zakonski oni tu ne mogu nista uraditi, ali me opet zanima misljenje neke potpuno neutralne osobe sa strane. jer nisam u stanju da razmisljam racionalno u citavoj ovoj situaciji jer su nam dosta toga priredili od prvog dana nakon tatine smrti.
da li stvarno mogu nesto uraditi tim sto ce ici na to da je nagovoren???
iako je radnja vec presla na nas, a jedan dio zemlje je ranije prepisan.
Hana246 is offline  
Odgovori s citatom