Pogledaj jedan post
Old 15.03.2013., 15:00   #447
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što je matematika praktički religija i sve lijepo to zvuči ali kada razmišljaš malo više sa glavom a ne sa brojevima vidiš ograničenja matematike.
Da. Ograničenje matematike je što nam ona ne može odgovoriti na pitanje "što je to". Ona može odgovariti samo na pitanje "koliko toga ima" ili "gdje to ide" ali ne i na pitanje "što je to".
Recimo da ti hoću opisati sebe. Matematikom ti mogu reći koliko sam težak ili koliko sam brz na sto metara, ali ne mogu ti ništa reći o svojoj unutarnjoj strukturi i mnogim drugim detaljima. Da bi ti opisao pojmove kao što su kosti ili bubrezi ili osjećaji moram koristiti riječi odnosno stvarne idejne pojmove a ne apstraktne simbole.

Sjećam se kad sam pričao sa jednim papagajem o em valovima i kaže on meni da su Maksvelove jednadžbe objasnile što je to em val. Kažem ja njemu da to nije moguće jer jednadžbe mogu objasniti samo ponašanje nečega a ne i što je to. Ali to je bilo nula bodova, on je i dalje recitirao svoju pjesmicu.


Quote:
ovdje govorimo o mnogo više dalekim pojmovima koje matematika ne može razriješiti često griješi
Matematika ne može pogriješiti.
Greška je uvijek u tekstualnom dijelu. Nikad nije greška u samim jednadžbama nego u riječima kojima se komentiraju te jednadžbe, samo tu treba tražiti grešku.


Quote:
koliko treba biti oprezan i skpetičan u vezi sa svim vijestima, uključujući što pišu o znanstvenim otkrićima u popularno-znanstvenim knjigama, znanstvenim časopisima, to me je naučilo da sve čitam sa rezervom i skepticizmom, pa čak i znanstvene časopise, jer ni oni nisu imuni na senzacionalizam
Slažem se, osim kad je nešto primijenjeno to je već druga stvar tu ne trebamo biti skeptični.

Naprimjer nije isto kad nam inženjer elektrotehnike priča o tranzistoru ili kad nam inženjer svemira koji nikad nije izašao iz svoje kancelarije priča o počecima svemira i crnim rupama.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom