Pogledaj jedan post
Old 04.05.2017., 20:18   #23
Danijele, kad dolje ističeš da je Katolička Crkva tu vjerna Objavi, želiš li reći da pravoslavne crkve tu nisu vjerne objavi? Valjda ne, jer koliko znam, iako Katolička crkva smatra pravoslavne crkve raskolničkim u hijerarhijskom smislu, smatra ih teološki potpuno ispravnima, pravovjernima. Dakle, ne smatra teološkom pogreškom to što je u pravoslavlju dozvoljen razvod od osobe koja je skrivila preljub. Znači, forumaš Riječni rak je u pravu! Nije mi jasno zašto se Katolička crkva tvrdoglavi, zašto ne usvoji pravoslavna rješenja što se tiče razvoda, budući da ionako smatra pravoslavne crkve teološki ispravnima!?!?
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Katolička Crkva je u ovom pitanju vjerna Objavi, sadržanoj u Svetom Pismu i Predaji. Ne može nikako priznati ili opravdati drugu "ženidbu" ako je netko već vezan ženidbenim vezom.

U nekim situacijama (pa i zbog preljuba) može se otpustiti supružnik, u smislu 'rastave od stola i postelje', ali oni su i dalje muž i žena, vezani ženidbenim vezom, te nisu slobodni sklopiti novu ženidbu s trećom osobom, jer bi to bio preljub. Upravo zbog toga što je drugi "brak" preljubnička veza, Katolička Crkva ne može biti "milosrdna" i to dopustiti. Ne može mijenjati Božji zakon i dopustiti ili ozakoniti grijeh.

Čovjek je slab i griješi. Treba mu pomoći da se pokaje i pokuša živjeti u skladu s Božjim zakonom, a ne 'zacementirati' ga u grijehu, bio to preljub ili neki drugi težak grijeh. Ta vječno je spasenje u pitanju.

Tako i sv. Pavao kaže u 1 Kor 7,10-11;39:

Oženjenima naređujem - ne ja nego Gospodin - da se žena od muža ne rastavlja; ako li se rastavi, neka ostane neudata ili se izmiri sa svojim mužem; i muž da ne otpušta žene...

Žena je vezana za svog muža sve vrijeme dok on živi. Ako joj muž umre, slobodna je da se uda za koga hoće - samo neka bude u Gospodinu.


Brojni crkveni oci u prvim stoljećima drže da se u slučaju preljuba može otpustiti supružnika koji je skrivio preljub, ali drugi brak je zabranjen. O tome npr. govore Hermin Pastir, sv. Justin Mučenik, sv. Klement Aleksandrijski, sv. Augustin, sv. Jeronim.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom