Pogledaj jedan post
Old 04.05.2005., 09:09   #95
Mojim novcem se financiraju nogometni klubovi, mada mozda i ne marim previse za njih. Mojim novcem se financiraju i razne udruge gradana, mada nisam njihov clan niti me ne zanimaju. Mojim novcem se financiraju razne drzavne ustanove mada nisam njima zadovoljan i htio bih da se ukinu! Ali svjestan sam da drzava postoji i zbog drugih ljudi koji mozda idu na utakmice, koji jesu clanovi udruga i koji koriste usluge instanova, pa stoga pristajem da drzava na osnovu transparentnih i strucnih kriterija dodjeljuje novac neovisno o mojim afinitetima. U protivnom, sve ce se svesti na narodnjake i cevape!

Uz zakon i ustav, u svakoj drzavi postoji i prevladavajuci nacin zivljenja koji ukljucuje mnoge pojave nenavedene u zakonu (mozemo govoriti i o nepisanim zakonima). Oni se formiraju na osnovu vecine, pa crazy child sasvim dobro govori o zakonu vecine (sto ne treba mijesati sa formalnim zakonima). Formalnim zakonom je crkvena institucija odvojena od drzavne institucije i u HR Kaptol nema apsolutno nikakvu drzavnu vlast. Ali to ne znaci da drzava treba zatrti ili zanemariti obicaje i nacin zivljenja vecine ljudi u HR, a koji vuku korijene iz katolickih doktrina. Drzava mora osigurati normalno funkcioniranje svim svojim gradanima, ali ne mora (a i ne moze), figurativno receno, izjednaciti uskrs sa durdevdanom! Te vrijednosti se formiraju u drustvu na osnovu osobnih vrijednosti vecine ljudi i imaju svoj prirodan tijek, svako nasilno uplitanje bi vodilo u drustveni totalitarizam.

Liberalisticki pristup gdje se institucije vlasti svode na biroktratske neideoloske usluzne aparate ciji sluzbenici moraju biti valjda cijepljeni protiv bilo kakve vjere (ne samo vjere u Boga) je sasvim legitiman, ali ja ne pristajem na njega. Covjek nije robot i ja iz svog zivota ne mogu izbaciti moralne vrijednosti koje proizlaze iz krscanskog nauka. Ne pristajem da ne smijem javno spominjati svoje krscanstvo, da se ne smijem ponasati u skladu sa svojim krscanskim nacelima i sve to radi nekakvog kvazi izjednacavanja gradana. Ako i kada u HR gradani krscanskog kulturoloskog opredjeljenja (ne nuzno i formalnih katolika) budu u manjini, tada ce i drzava moci drugacije reagirati.
mestar is offline  
Odgovori s citatom