Pogledaj jedan post
Old 26.01.2017., 21:05   #178
Quote:
Studengora kaže: Pogledaj post
Spc je uredbom kralja Aleksandra pocistila sve pravoslavne crkve cak i crnogorsku koja je bila autokefalna.
Za vrijeme austro-ugarske Spc na prostorima hrvatske nije postojala.

Poslano sa mog X5 koristeći Tapatalk
slabo ti poznajes crkvenu problematiki, sve ti je na nivou kako Marica zamislja tvrd k...... nakon prvog svjetskog rata SPC je vracena u nekadasnje stanje, a to je da je centar za sve pravoslavne eparhije , odnosno mitropolije na ovim nasim prostorima ponovo postala jedna adresa. nekad je to bila Pecka patrijarsija, nekad Sremski Karlovci , i konacno Beograd.mitropolija crnogorsko -primorska je bila samo dio nekadasnje Pecke patrijarsije koji je formalno funkcionirao solo povremeno jer je Pecka patrijarsija bila okupirana od Turaka.ali nikad nije bila autokefalna, jedino sto je u ustavu kraljevina CG pocetkom 20 vijeka o tome nesto trabunjao kralj Nikola, ali to je nebitno.inace treba izbaciti vise iz glave pravaskoustaske budalastine kako nikad nije do 1920 na podrucju danasnje RH postojala nekakva srpska pravoslavna crkva. imam u jednoj knjizi stampanoj u doba AU zakon iz 1887 gdje se spominje SRBSKA GRCKO ISTOCNA CRKVA, pa zatim SAMOSTALNA SRBSKA CRKVA itd( na porucju Hrvatske i Slavonije) ... ako to nije SPC sa svom svojom simbolikom , pecatima, srpskim istorijskim licnostima koji se tad spominju kao sveci, ja ne znam sta je to, mozda papuanska pravoslavna crkva... PPC !?
dragobrat is offline  
Odgovori s citatom