Pogledaj jedan post
Old 02.02.2003., 12:41   #462
Kad smo već na vješticama-čarobnjacima, da spomenem nešto o njima. Danas kratko, a onda uzimam malo, ja mislim, zasluženog odmora.
čarobnjaci i vještice postoje koliko i ljudski rod, i kroz stolječa se mjenjala predođba javnosti i stav službenih vlasti prema toj pojavi. Ne postoji neka domovina čarobnjaštva, niti uža skupina ljudi za koju bi mogli reči da su nešto takvo prvi pokrenuli ili popularizirali, no u starom vijeku postoje dva naroda koji su bili posebno vićni tim veštinama, te cjenjeni od cijelog tadašnjeg svijeta, to su bili Kaldejci i Medijci.
Kaldejom se nazivala zemlja koja se nalazila na ravnici doneg toga rijeke Eufrata, i koji su zavladali Babilonom u 7. st. BC. Kaldejci su još od najranijih dana davali učenjake-svečenike koji su se bavili astronomijom i proricanjem budućnosti na taj način. Već od 2000 BC Kaldejci su svečenička kasta unutar babilonske države. No, vjerovatno pod utjecajem slave tog imena, čarobnjaci iz drugih krajeva, i oni koji se nisu bavili astrologijom sami sebe nazivaju Kaldejcima. Ovi drugi su čarali zazivanjem demona koristeči se pritom starim zapisima na Akadskom jeziku (koji je više tisučlječa na tom prostoru bio jezik znanosti, govorio se još davno nakon kaj je nestao i zdanji Akađanin, nešto kao Latinski u Evropi.

Medija je bila smeštena na sjeverozapadu današnjeg Irana dala je internacionalni naziv za čarobnjaštvo ili Magiju, a sve opet po jednom plemenu Magima ili Magijcima koji su - slično kao i u Babilonu obavljali svečeničku službu u Mediji, i također su se bavili i astrologijom i zazivanjem duhova. Magi su možda bili i prvi proganjani čaraobnjaci-od strane perziskih kraljeva i Zoroastrizma, sve dok nisu pod vladavinom Kserksa-sredina 4. st BC. zadobili presudan utjecaj na dvoru.

Tokom godina ime Kladejac ili Mag prestalo se vezati za određenu narodnost, odnosno za svećenike određenih religija, nego postaje univerzalno ime za sve one koji se bave čarobnjaštvom na bilo koji način. Postaje ime za profesiju.

Velike monoteističke religije kao Judaizam, Kršćanstvo i Islam su oduvijek zauzimale negativan stav prema čarobnjaštvu bilo koje vrste i nikada ga nisu djelile na tzv. crno i bijelo. Na više djela u Starom Zavjetu se zabranjuje proricanje budučnosti i bilo kakvo drugo čaranje i propisuju se stroge kazne za ljude koji se takvim naukom bave.
Neda mi se više. Tražim Time-out.. A i rastegnuo sam ja ovo malo previše, htio sam samo napisat Španjolsku inq., a završio na Kaldejcima. Strašno. Sljedeči put ukratko o čarobnjaštvu i starom Rimu-tu bi mogao i SPQR uskoćiti, ne posta više, ali sam ga više puta zatekao kako čita. Imeratore di si?, te vješticama.

Rambi, Židovi i Muslimani su išli pod Idolopoklonstvo ili klanjanje lažnim bogovima, što su onda crkvenjaci trpali pod Heretike.

Americano pa di su više ti moji avioni?????
Legion is offline