Pogledaj jedan post
Old 27.10.2006., 22:58   #11
Quote:
maychee kaže:
hmm.. a znam .. al tako su rekli.. valjda doktori znaju.. uostalom .. mozda sad kad me vide mi opet daju isto...
Definitivno, ne treba lijekove ocijenjivati prema njihovim "komercijalnim", zaštićenim imenima- ima onaj znak "R" u kružiću(to je ono šta piše na kutiji ili pumpici).
Često će iza različitog komecijalnog naziva lijeka biti "generički", isti lijek a to znači sa identičnim aktivnim supstancama.
Zbog toga kada se raspitujemo za neki lijek, treba tražiti njegov GENERIČKI NAZIV, odnosno njegove aktivne supstance i samo to je ispravno.Međutim to znaju samo doktori ili farmaceuti, zbog toga ne triba stvari uzimati na svoju ruku bez konzultiranja doktora.
Naziv lijeka (komercijalni), mi bi rekli da je škuribanda (skrivanje), a na kutiji ili pumpici di se vidi koliko je čega, predstavlja INN (nezaštićeno ime), koje je poznato ali još uvijek nije GENERIČKO ime jer se aktivne supstance isključivo identificiraju najispravnije po kemijskom imenu.
Zato smo često u forumskim diskusijama pričali o dva naziva istog lijeka.
Svi imamo niz zabluda i važno ih je diskusijama razjasniti da te zablude ne uzrokuju još veći problem od već postojećeg.
Moja zabluda je bila šta sam po jednom nalazu mislia da imam astmu, zatima je sljedeći nalaz bia alergijska a ne kronična astma, da bi se na kraju otkrilo da je u pitnju kronična opstrukcija disanja. Dakle čak i doturi mogu griješiti a kamo li mi. O seretide je na ovoj stranici (tražilica -astma _bilo govora i ja sam nešto pisa o tome).
U biti seratide je :
a)Flutikazon...koji je kortikosteroid
b)Salmeterol (supstanca koja djeluje protuuplalno).

Uglavnom do sada među boljim stvarima, ali se namojmo zavaravati, i male količine kortikosteroida dugoročno su veoma štetne i iziskuju stalna povećanja vremenom.Posebno je zabluda da se udisanjem ne stvara sistemski učinak i distribucija u krv.Sve što udišemo UGLAVNOM ide u krv (sjetite se pušenja).
Treba pratiti sve novosti u svijetu koje se događaju, često i u našoj blizini a posebno za astmu: pogledati:www farmacija co.ba
U toku je nekoliko novih istraživanja za astmu u svijetu, upravo sa ciljem da se supstituiraju kortikosteroidi i njihove nus pojave i štetni efekti, posebno sistemski koji se daju ka pulsna teapija kod jačeg astmatskog napada.
To je svakako i dobra nada za sve od opstrukcija za disanje do astme.
__________________
*Ima dana koji kratko traju*
Dobri is offline  
Odgovori s citatom