Pogledaj jedan post
Old 01.10.2010., 08:43   #19
Quote:
markokic kaže: Pogledaj post
Iz ovoga što si napisao zaključujem da se radi o uzemljenju koje bi služilo za zaštitu od indirektnog dodira. U tom slučaju je više nego dovoljno tih 14m trake (ne kompliciraj sasondama) koju bi ukopao pa još plus dio odatle do kuće za koji ne znam koliki je, a isto bi bio u kanalu u zemlji.
Ako instalaciju štitiš FID sklopkom nazivne diferencijalne struje 0,5A onda najveći otpor uzemljenja smije biti 100ohma, a samo sa 10m trake na dubini 0,5m i uz pretpostavku specifičnog otpora tla 100ohmmetara daje otpor od cca 16ohma što je puno manje od onih 100.

Tu traku (uzmi 25x4 mm) položi kad već betoniraš u sloj betona (na kant) i položi je sve do kuće gdje ju završi u jednom podžbuknom ormariću. Od tog ormarića do razdjelnika u kući položi bakreni vodič (dosta ti je i 6 kvadrata) kojeg ćeš spojiti na zaštitnu sabirnicu u razdjelniku. Nulu ne uzemljuj. To radi elektra u svojoj mreži.
Prizemlje zasad ostaje kakvo je (nulovano), a kat (pošto ima treću žilu - samo pazi da nisu izmiješane nula i zaštita) možeš napajati preko FID sklopke.
Usput, što je to ZNS?

Sve je tako kako si napisao i po mojim proračunima otpor bi bio ispod 20 ohma (zato sam mislio poduplati traku jer se dobije manji otpor barem po formuli),jedino neznam zašto su vam te sonde trn u oku.Koliko sam ja vidio jedna košta cca 120-130 kuna tako da nije veliki trošak.
Do kuće ima tri metra i to ću povući traku u zemlji i uvesti do ormarića.
Još mogu malo prokopati okomito na traku pa bi se dobilo još koji metar trake u zemlji i još kad bih tu maznuo sondu tu ima sigurno vode jer sam na tom mjestu kopao do 2,6 metara dubine i točno znam šta je unutra.
Mislim seliti brojila na fasadu pa će se onda sve to spojiti i provesti po kući.

Da li smije traka biti na cca metar od vodovodnog Šahta?
apon is offline  
Odgovori s citatom