Pogledaj jedan post
Old 24.10.2003., 22:09   #4
Re: Re: bosanski periodicni recepti;)

Quote:
opet_ja kaže:
Da ne citiram kompletan post - za ideju i namjeru.
Mene interesiraju konkretno recepti za dobru pogacu, a posebno za gorenavedene somune . E, da, i ako ima nesto tipa "razvijanje jufke" u 5 koraka bez po muke - bila bih zahvalna.
E, da, da odmaknemo od tjesta - moze i bosanski lonac. U mojoj kuce se pod loncem smatralo nesto sto sadrzi i meso i povrce. Moj zakoniti tvrdi da to nije ni vidjelo lonca - da je to jahnija . Pozdrav
e bas mi je drago da ima interesovanja za temu..
somun je pravo tesko peci.. mi smo nesta u ratu pokusavali, al nije ispalo ni priblizno onom pekarskom...
glavni momenti pravljenja somuna je da je tijesto za somune praaaaaavo rijetko (45-50% vode) pa je s tim ljepljivo raditi.. onda on treba nadolaziti 2-3 puta... i da se pece na jakoj vatri.. i s obzirom da vjerovatno nemas pekarsku pec u kuci to ne ispadne ni slicno somunu u pekarama... jos kad to pospu curekoticom...mmmmm....
e sad.. pogacu nije tesko napraviti... pa cu ti dati par provjerenih recepata.. (ja vooolim pogace)
u psenicno brasno dodas malo soli(ono udubis ga pa u to stavis sve ove stvari), malo ulja.. (na kilu stavis oko fildzan i po, dva..) na vrhu noza praska za pecivo ili sode razmuceno u malo obicne vode i to sve zakuhas sa kiselom vodom... tako da tijesto bude ni tvrdo ni meko.. (e ovo je fazon koji mi je nana nekad rekla.. i za pogace i za jufke tvrdoca tijesta treba da bude kao resica na uhu.. (ono gdje ide mendusa).. (hehhe.. znaaaam da ste sad svi dodirnuli vase uho i onda tijesto doobro namladi.. cim cim vise tim tim bolje; i peci na jakoj vatri..
druga opcija pogace moze biti ovako.. ono gore tijesko razvuci na oko 3-4 milimetra debljine pa namazi maslacem, pa opet zakuhaj i tako par puta.. onda ce ti se tijesto pomalo listati... (ova pogaca je super sa senickim sirom)..
treca opcija... na kilo brasna dodas onu veeeliku solju (oko 2,5 dl) kiselog mlijeka, soli i sode i onda zakuhas mlakom vodom da bude tvrdo ko prva pogaca... isto.. sto se vise mladi pogaca je bolja.. e ova se pogaca po pravilu razvija al se ne maze puterom nego uljem.. (ne znam sto, al tako je nana pravi)...

e sad bosanski lonac.. to pravo rijetko pravimo jer je zahmetli a i prije se nije pekao kod kuca nego u pekarama.. navodno je tako najbolji.. al ja ne znam vala u cemu je razlika
e da.. kvaka je u sljedecem... u bosanski lonac ne ide ni kupus ni raaaazno povrce.. to onda postaje jahnija.. u bosanski lonac idu razne vrste mesa (recimo junetina, janjetina i neko starije...) krompir, mrkva, luk i zacini...(mada ja puno vise volim kad mama doda i ukuhanog paradajza)
e sad kako se to pravi.. mama i nana nisu kuci pa ja to sad moram ovako po sjecanju..(95% sam sigurna da je ovo tacno)..
stavi se red mesa, pa red povrca, pa red mesa, pa red povrca.. mislim da se sve zavrsi sa lukom... ne smijemo napuniti vise od 2/3 suda.. to zalijemo vodom i sa malo sirceta... i pokrijemo pergament papirom i ucvrsti.. mama to radi sa spagom.. ono stavi papir preko serpe pa onda zaveze spagu okolo... i stavimou rernu (dakle ne na kolo, nego u rernu)... neko vrijeme se to svati na najacoj vatri..nekih 20 tak minuta.. ono dok ne prokuha.. a sad zavisno od kolicine svega sto stavis to moze prokuhati prije ili poslije... i onda se smanji i krcka nekih 4-5 sati... dakle lonac ne bi smio da vrije nikako nego samo da se krcka.. sto se duze krcka to je jelo ukusnije....

eto to je bosanski lonac..
jahnija se kuha na ringli, a ne pece i bude gotova za otprilike 2 sata.. zavisno od toga koliko je meso mlado.. i u nju ide raaaznoga povrca
mi kuci cesce jedemo jahniju

e za jufku... ima sljedeca fora.. prvo jufke razvijes na velicinu tepsije i onda malo namazes uljem.. i sacekas 5-6 minuta.. kasnije ju je lakse razvuci.. al pazi da tvrdoca bude ko resica uha
heureka is offline  
Odgovori s citatom