Pogledaj jedan post
Old 19.08.2014., 22:55   #15
Quote:
Organi darivatelja homoseksualaca ne smiju se transplantirati

Prema hrvatskim pravilima davatelj se opsežno serološki testira, u slučaju da su dokazani hepatitis B, C ili infekcija HIV-om, organi se ne prihvaćaju

Amerika se suočava sa zahtjevom za izmjenu pravila u vezi s transplantacijom organa nakon što je tamošnja Agencija za hranu i lijekove (FDA) odbila dopustiti transplantaciju očiju Alexandera Bettsa, koji je kao homoseksualac ocijenjen visokorizičnim darivateljem. Muškarci darivatelji organa koji su u posljednjih pet godina imali istospolni seksualni odnos imaju povećani rizik za neke prijenosne bolesti i zato FDA ne dopušta transplantaciju njihovih mekih tkiva, prenose svjetski mediji odgovor iz Agencije. Inače, Betts je 16-godišnjak koji je počinio samoubojstvo kao žrtva vršnjačkog nasilja nakon što je otkrio svoju seksualnu orijentaciju, a sada postaje simbol borbe za izmjene ovakvih propisa.

Rizik prijenosa

Testiranje na HIV i niz drugih bolesti obvezno se provodi prije transplantacije, a takva su zakonska pravila i u Hrvatskoj. Organi donora s dokazanim HIV-om kao i hepatitisom B i C ne smiju se transplantirati, određuje Pravilnik koji definira proceduru transplantacije. Isti dokument navodi i neprihvaćanje organa donora u slučaju “postojanja rizika prijenosa ili rizičnih faktora za ove infekcije”. Je li istospolna seksualna aktivnost davatelja rizičan faktor, dvojba je s kojom se transplantacijski kirurzi s kojima smo razgovarali nisu susretali.

– Mi ne radimo transplantacije s HIV-om u Hrvatskoj, mali je broj ljudi HIV pozitivno pa nismo ni imali takav slučaj. Moje je mišljenje da se danas HIV liječi bolje nego hepatitis C, smatra se kroničnom infekcijom i u inozemstvu se i transplantira s HIV-om – objasnio je dr. Stipislav Jadrijević, transplantacijski kirurg zagrebačkog KB-a Merkur, napominjući kako se kod donora provjerava serologija na niz virusa. To je samo jedan od propisanih kriterija, a neprihvatljivim se, među ostalim, smatra organ donora nepoznata uzroka smrti ako je nedavno cijepljen živim oslabljenim virusom, ako je bolovao od zloćudne bolesti, osim pojedinih točno nabrojenih tumora i karcinoma, od Creutzfeldt-Jakobove bolesti, degenerativne bolesti mozga. To je tek dio uvjeta koji determiniraju neprihvatljivost organa mrtvog donora.

Opsežni zakoni

– Kod nas je transplantacijski program iznimno kvalitetno i opsežno zakonski reguliran, a naši su liječnici jako oprezni i sposobni. Mislim da smo sretnici što živimo u Hrvatskoj u doba kada je vodeća zemlja u svijetu po broju transplantacija i darivatelja. Zahvalni smo svim ljudima koji su toliko dobri da sudjeluju u tomu da smo najbolji na svijetu – poručila je Tanja Watz iz hrvatske udruge Transplant.

http://www.vecernji.hr/hrvatska/orga...ntirati-956233
Bitnije jesi li homoseksualac ili heteroseksualac nego spašavanje nečijeg života, a ista je stvar i s darivanjem krvi. Zanima me samo koji mozak je smislio ovo čudo. Očito su homoseksualci rizičnija skupina od onih heteroseksualaca koji žive kao Barney Stinson. Pa ako nemam nikakvih bolesti, zašto moji organi ili moja krv nekome ne bi spasili život? I kad želiš učiniti nešto jako korisno za druge, ne možeš zbog gospode na vrhu koja diktira ovakve gluposti i zbog ''liječnika'' koji podržavaju ovakve odluke.
__________________
Mi smo kazalište. U jednom trenu glumci, a u drugome publika. - R. Goffman
random96 is offline  
Odgovori s citatom