Pogledaj jedan post
Old 22.02.2005., 17:24   #27
Re: Što mislite o vjeri i djeci, vjeronauku u sklopu škole i/li vrtića?

Quote:
caregiver kaže:
Ja sam izričito protiv naučavanja (samo jedne vjere) u školama i vrtićima. I to zato što djeca do puberteta ionako ne mogu o Bogu, vjeri i crkvi zdravorazumski promišljati. Dijete ne može vjeru razumjeti, može samo naučiti nešto vezano za vjeru raditi ili pričati. Kako bilo da bilo, mislim da je učenju vjere mjesto u crkvi i kod kuće, a ne u vrtićima i školama.

Nedavno sam izvukla iz svoje arhive svoj molitvenik za djecu koji me pratio tokom osnovne škole. Po prvi puta sam ga nakon 15 godina ponovno pročitala i sablaznila se.
Na samom početku molitvenika pod naslovom MOJE DOBRE ODLUKE kao važnije od odluke o slušanju roditelja u svemu dobrom (na što sam se posebno iznenadila da ne piše slušati roditelje bezuvjetno) navedene su slijedeće:

nijedan dan bez molitve
nijedna nedjelja i blagdan bez mise
što češće na ispovjed
ne izostaviti sat vjeronauka.

Zaista zastrašujuće ako uzmeš u obzir da to čitaju djeca.
Kao predzadnja je slušati svoju savjest (što bi po meni trebalo biti na prvom mjestu), a među svim tim dobrim odlukama nalazi se i ova:

MISLITI NA SMRT I BOŽJI SUD.

Zašto bi, zaboga, dijete trebalo misliti na smrt (ili uopće bilo koje mlado biće)?

Slijedeći molitvenik dijete će trebati:

UJUTRO - moliti jutarnju, anđeosko pozdravljanje, molitva prije doručka, poslije doručka

POPODNE - moliti anđeosko, prije ručka, poslije ručka

NAVEČER - moliti anđeosko, prije večere, poslije večere, prije spavanja večernju...

U OSTALO VRIJEME PO POTREBI- kad si u napasti, ako si sagriješio, u smrtnoj pogibelji, kad čuješ psovku, a postoje i strelovite molitve koje "kao strelice ljubavi često odapinjemo u nebo".

U sve ovo nismo ubrojali krunice, mise, križni put, ispovjed, pobožnost majci bozijoj, presvetom srcu isusovom, molitve koje se mole pred slikom raspela itditditditditd.....

Naravno, da ne spominjem neke komentare unutra tipa MOLITVA ZA POKOJNE VJERNE (POGANI NIŠTA), konstantno spominjanje da su djetetovi roditelji samo ovozemaljski roditelji i da nikako ne smije zaboraviti na veliku poslušnost nebeskim roditeljima....

Da li je to zaista potrebno?

I još nešto. Da li je zaista potrebno po vjeri razlikovati prijatelje u vrtiću? Svojedobno sam za Božić bila u vrtiću. Svoj djeci su se radile čestitke sa borom, samo se jednoj malenoj čiji su roditelji jehovini svjedoci radila čestitka sa kućicom u snijegu. Uostalom, to je toliko glupo jer su ljudi masovno neinformirani!!! Okićeno drvce je tek relativno nedavno uvedeno i nema veze sa vjerskim uvjenjima - ono je vezano uz Božić je je to postalo običaj. Djeca nisu kužila, al su znala da je različita i gotovo. Kao što djeca u školi vide tko ide na vjeronauk a tko ne ide.
Da li je to zaista sve potrebno???
S obzirom da zivimo u drzavi u kojoj je vjera odvojena od drzave, smatram da NIKAKVOM vjeronauku nije mjesto u skoli nego se on mora odvijati u prostorijama vjerskih zajednica. Moja mama je nakon skole isla na vjeronauk tako da mi nije jasno zasto bi to danas bio problem s obzirom na kvalitetu javnog gradskog prijevoza.

Sto se tice ostatka tvog posta ( metode izrazavanja poboznosti i vjerske obaveze ) mogu samo reci da je to stvar vjerske zajednice i da se u to ne bi trebalo mijesati. Ovdje cu se isto pozvati na odvojenost crkve od drzave
__________________
Previše je tu slučajnosti da bi to bilo slučajno.
psihopat is offline  
Odgovori s citatom