Pogledaj jedan post
Old 05.04.2011., 17:54   #8
Quote:
dajse kaže: Pogledaj post
Poštovanje,

kako bi se zakon interpretiro u mom slučaju. Znači od prošle godine u negdje 7 mj. 2010 zbog bolesti odlazim na bolovanje u 2 mj. 2011 vračam se na posao, nakon 3 dana dobivam otkaz kao tehnološki višak (zapravo zbog oblesti) otkazni rok traje 2 mj. znači u 4 mj. prestaje radni odnos. Da li sam ostvario pravo na godišnji iz 2011 tj naknadu za taj godišnji?

Naime, u firmi mi kažu da je to tekuća godina i da taj godišnji ja mogu iskoristit u drugoj firmi i da mi ga neće isplatit.

Hvala
Budući da se radi o prestanku radnog odnosa (otkaz), poslodavac, ako Vam ne omogući godišnji, mora isplatiti naknadu sukladno Zakonu o radu. Međutim, obzirom Vama prestaje g.o. prije 1.7., imate pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora za 2011., ne cijeli. Ako bi prešli kod drugog poslodavca samo u roku do 8 dana (ako je dulje od 8 dana, onda mora proći 6 mjeseci kako bi ponovno stekli pravo na g.o.), mogli bi ostatak g.o., na koji imate pravo kod novog poslodavca, iskoristiti kod njega.



Quote:
ingas kaže: Pogledaj post
Da se i ja uključim...
10 godina radim kod poslodavca (trgovina).
Imam 12 dana starog go, trebala bih imati i 30 dana novog go kao i do sada.
Ostala sam u drugom stanje (treće dijete), bila sam fer pa sam najavila odlazak prije mjesec i pol dana da mi stignu naći zamjenu i da stignem predati odjel (voditelj sam). Usmeno mi je direktor odobrio korištenje starog godišnjeg odmora (0d 11.04. do 23.04.) te novog od 26.04. do 31.05. Danas kada sam predala službeni zahtjev za go, usmeno mi je rečeno da mi poslodavac nije dužan dati novi go za 2011. Zar stvarno?
Ima li to veze s tim što poslodavac još nije donio plan za 2011? Ja sam planirala komplikacije od 1.6. - što ako poslodavac ne donese plan korištenja go do 30.06.? Poklanjam svojih 30 dana?
Ako odem na bo umjesto na go imam li pravo tražiti od poslodavca da mi plati neiskorišteni go?
hvala

Imate pravo koristiti g.o., osim ako organizacija posla to ne dozvoljava. No, imat ćete pravo i kad se vratite 2012. s rodiljnog prenijeti tih 30 dana iz 2011., više se ne traži uvjet od 6 mjeseci efektivnog rada u godini koja prethodi godini u kojoj se radnica s rodiljnog vraća na rad i u kojoj želi koristiti go za prethodnu godinu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom