Pogledaj jedan post
Old 30.10.2003., 13:02   #16
Quote:
njasa kaže:
p.s. ima li ko dobar recept od baklava?
Evo kako sam ja radila do sada (dakle sa gotovim jufkama) i ispadne ok. Test - pojedi dva komada, popij casu mineralne, ako se mozes pomaknuti u naredna 2 sata - nevalja
Mjere:
za onaj obicni pleh (velicine pola onog iz rerne i dubok 6-7 cm) -nadam se da se kuzi na sto mislim.
25 dag najtanjih jufki (ne one "za baklavu" vec natanje postojece).
pola kile oraha
1 maslac
kilogram secera
pola limuna po zelji (ja u baklavu ne stavljam, samo u hurmice)
Priprema:
1.Listove izrezem tako da odgovaraju obliku i velicini pleha (nema savijanja na duplo il ida fali negdje) Za one kupovne jufke od jufkara i format pleha to znaci da prerezem jufke na pola i "zaoblim" coskove. Ispadne 22-26 listova, ovisi o debljini jufki.
2.Orahe samljeti, jednu ovecu saku nasjeckati. Od onog kilograma secera uzeti oko 10-15 dag i umijesati u samljevene orahe.
3.Maslac cijeli laaagano istopiti.
4. Maslacem premazati pleh. Staviti 1 jufku, pokapati maslacem, posebno paziti da se tub premaze maslacem (inace ce se zavrati i pucati). Staviti preko drugi list, pokapati maslacem. Sad su moguce varijante da se slozi tako grupa jufki pa onda stavi veca kolicina oraha, pa opet grupa jufki pa jos jednom orasi i opet jufke. Ili da se na svaku jufku stavi malo oraha. Ja radim kombinaciju tako da na dno i vrh dodju po 2 jufke bez oraha, izmedju na svaku jufku idu orasi a negdje na sredini stavim malo vise oraha i pospem i one sjeckane orahe. VOditi racuna da se svaka jufka kad se stavi doobro pritisne rukama da se ono ispod zbije (valjda da na kraju baklava bude kompaktrna), malo pokapa onim maslacem, posebno vodeci racuna da se pokapa po rubovima, pospe se sa 2-3 zlice mjesavine mljevenih oraha i secera, sljedeca jufka, tabanje maslac, orasi...Negdje si ubacite one sjeckane orahe (tu laganije stisnuti sljedecu jufku jer ce orasi bockati odozdo). Na kraju dolaze 2 jufke, donja samo maslacem premazana. Staviti gore zadnju jufku i stisnuti opet sve. Sad se baklava isjece na rombove ostrim nozem i pazljivo. I tako isjecena se preostalim maslacem premaze vodeci racuna da je premazan svaki rub (kojih je sad mali milion nakon sjecenja).
Baklava se pece oko sat vremena na 180. Dobije zlatno-smedju boju.
Agda:
Prije no sto ce bakljav biti pecen - onaj preostali secer (oko 80 dag) se naspe u serpu (litarska je dovoljna) doda se vode da prekrije secer i jos "2 prsta iznad" i pusti da lagano prokuha. Mozgu se dodati i kolutici tanko (2-3 mm) rezanog (prethodno dobro opranog) limuna. Pustiti da malo ukuha da se dobije sirup. Moj kriterij kad je gotov: umocim zlicicu unutra, izvadim van, pustim da se okapa i ohladim na mlako. Onda dotaknem prstom - ako je ljepljivo i onako malo gusto (dakle nije tekuce ko voda) - onda je gotovo. Vrelom agdom se zalije pecena baklava, ali ne odjednom iz serpe vec kutlacom pomalo (ne pljuskati odozgo vec normalno izliti preko kao kad se sipa juha u tanjur). Baklava tad obicno proizvodi pucketave zvuke upijajuci agdu a ispustajuci mjehurice zraka. U pravilu treba nacuti agdu tako da skoro prekrije baklavu. Onda se poklopi baklava cistom krpom i pust 15-tak min da upije. Kad je vecinu upila, zalije se jos malo - tako da je u zaljevudo pola, otprilike. I pusti da se ohladi. I spremi u frizider. I jede uz potvrdjenu vazecu zdravstvenu iskaznicu.
opet_ja is offline  
Odgovori s citatom