Pogledaj jedan post
Old 03.04.2016., 18:42   #18
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Tvoj pristup genetic kao pomocnoj znanosti u proucavanju povijesti je odlicna ideja i mislim da glede genetskih iztrazivanja koje navodis, sve stoji.

Medjutim tvoji zaključci o povjesnim dogodjajima baziranim samo na genetici su pogresni. Po cemu su na pr."zapisi Kostantina Porfirogeneta 10st. o dolasku Hrvata u Dalmaciju" istiniti? Hrvati su se mogli doseliti par sto godina ranije ili kasnije. Genetski podaci bi bili isti, ali povijesni dogodjaji su moglu biti potpuno drugciji. Neki mladji povjesnicari ne vjeruju u DAI i navode brojne podatke da nije uopce moglo nista da se desi u vrijeme koje DAI spominje, kao i nacin kako to DAI opisuje.
I Toma kojeg sam navodis, stavlja dolazak Hrvata u jedno drugo vrijeme i u drugi kontekst. Mi jos uvijek trebamo druge povjesne izvore a ne samo genetiku da bi dobili pouzdanu sliku dogodjaja tog vremena.
prvo gledamo smjer doseljenja nekog haplotipa...koji je dokazan..

I-S17250 (age: 1729 ybp) znači prije 1729 godina nismo došli jer ta mutacija prije toga nije postojala...s obzirom da iste ima u južnoj poljskoj onda je očito neko vrijeme tamo živjela i u vrijeme seoba krenula na razne strane...

negdje od 4, 5 stoljeća nadalje ....e sada mogli su hrvati doći u 8 ili čak 9 stoljeću na balkan...ništa se ne mijenja ali onda podaci porfirogeneta o godinama nisu točni za hrvate...možda je čovjek pisao u svome vremenu i dodao neki svoj mit da hrvati dolaze ranije li kasnije...

što se tiče tome arhiđakona moguće je da griješi u pogledu češke ali moguće da dolazi koja skupina iz istočne češke kasnije u hrvatsku...

za sada ja to ne vidim u haplotipovima ali možda u budućnosti se i to dokaže za neke haplotipove, možda R1a tipovi dolaze iz češke...

ne kažem da su svi spisi u potpunosti točni za hrvate već samo kažem za glavni pravac seobe koji je potvrđen...

inače ja ovdje govorim o I2a tipovima iz razloga jer je to glavni haplotip u hrvatskoj populaciji ali vidjeti ćemo što će biti sa R1a tipovima..mene to sada stvarno zanima a ja ne mogu ništa reći već samo da jedan tip R1a ima veliku frekvenciju u južnoj poljskoj..

nažalost ima slabo podataka za R1a...međutim to je naš drugi haplotip u populaciji i preko njega dolazi hrvatski jezik...tako da me zanima izvor i migracije istog odnosno hrvatskih tipova...


Quote:
Neki mladji povjesnicari ne vjeruju u DAI i navode brojne podatke da nije uopce moglo nista da se desi u vrijeme koje DAI spominje, kao i nacin kako to DAI opisuje.
ja jedino znam da se osporava zbog priče o srbima jer je puna proturječnosti...ali ne smijemo rušiti priču o hrvatima zato što je za sada ona genetski potvrđena..odnosno hrvati zaista genetski dolaze u ilirik, dalmaciju i panoniju a ne od ogulina do neretve..

normalno, dali je DAI u godinama potvrđen to ćemo vidjeti ali šta da se i ne poklapa koja godina i dalje je put migracije isti kao iz priče o hrvatima...jedino da tu bude razlike 500 ili 700 godina ili da hrvati dolaze na balkan poslije DAI onda ni hrvatska priča ne bi bila točna, ja za sada to ne vidim..

nemam podataka pa možda griješim ali kod nas mora postojati mutacija iza bijelo hrvatske I-S17250 a koja ne postoji u južnoj poljskoj i onda bi znali da je nastala ovdje kod nas u hrvatskoj a ne u poljskoj i po tome bi znali da je to prva hrvatska mutacija koja nema veze sa južnom poljskom i kada se utvrdi starost iste tih godina stižu hrvati na balkan...ali uvijek je plus minus sto godina, jer svakih oko 100 godina nastaje mutacija...

ova mutacija iza I-S17250 koliko znam ne postoji u južnoj poljskoj, postoji kod nas ali stvarno nisam siguran tako da je ovo hipoteza jer nemam podataka..

I-Z16983 (age: 1549 ybp)...

ako ova mutacija nastaje u hrvatskoj, bosni ili tu kod nas onda je to prva mutacija nastala kod hrvata i to bi značilo da smo mi došli ovdje u 4 iii 5 stoljeću...

ovo je hipoteza tako da je podložna kritici...
hrvat22 is offline