Pogledaj jedan post
Old 01.07.2016., 13:58   #8
Quote:
Kunta Sphincte kaže: Pogledaj post
jones85, hvala na objašnjenju.

1) koje je bilo formalno objašnjenje države na temelju kojeg je netko dobio pravo biti zaštićeni najmoprimac (veteranski status, socijalni slučaj, partijska linija, preseljenje radi posla, napušten stan pa da to ne propadne.. - nešto takvo, nešto osim toga)?

2) Zašto država devedesetih godina kada se vršio povoljni otkup državnih stanova nije prisilila zaštićene najmoprimce koji žive u državnim stanovima da ih otkupe? Je li pokušala?

3) koji su argumenti da se staus zaštićenog najmoprimca može prenositi na potomstvo, tj. zašto država nakon smrti osobe koja je neposredni zaštićeni najmoprimac ne izbaci potomstvo (ako je punoljetno) iz takvog privatnog stana i ponudi im otkup POS-ovih stanova po povoljnijim uvjetima (kao kompenzaciju i pokušaj da se problem riješi)? Je li bilo takvih inicijativa neke od vlada od raspada juge pa do danas?

4) što je s izvornim vlasnicima (ako im je nekretnina oduzeta za vrijeme juge) bilo do 1991.?

Molim vas da imate razumijevanja za moja pitanja, koliko god neka zvučala glupo, jer pišem seminar na tu temu pa pokušavam doznati što više iz raznih izvora, a pravne je literature i izvora iz medija jako malo.
1. socijalni status i zaslužni građanin (npr zaposlen na nekoj poziciji i sl.). konkretno imam najmoprimca koji je kao "zaslužni građanin" dobio moj stan na korištenje. moj, ne državni.
2. je. za državne nema problema, no onda se tu javila nacionalizacija i konfiskacija, zahtjev za povrat imovine pa se događalo da ljudi otkupe stan, a nad istim se vodi postupak za povrati imovine. takvih je relativno malo.
stanovi u privatnom vlasništvu se nikada nisu mogli otkupiti, samo što se nekoć nije pitalo kakav je status stana u kojem stanuješ.
3. nikakvi. to je pravo koje se ne može prenijeti, neprenosivo je. zakonom, a i logikom. pokušavaju ih izbaciti privatni vlasnici, no tu je razlika posjeda i vlasništva. možeš biti u tuđem stanu i nitko te ne smije izbaciti iz njega bez odluke suda pa se bespravno useljeni vole suditi. onda ti je u interesu da postupak potraje 20ak godina ili više... najmoprimcima (nekim) ne pada napamet izlaziti iz stana kojeg plaćaju (konkretno moj od 55m2) oko 140 kn pa sam bio prisiljen kupiti pos stan. apsurd? ne, samo ti se čini...
4, dobar dio poumirao, neki prodali... njihovo vlasništvo (obveze, ali ne i prava) nikada nihsu bili upitni.
njek is offline  
Odgovori s citatom