Pogledaj jedan post
Old 11.10.2012., 16:49   #59
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Pepeljuga se može promatrati kao utjelovljena Venera u jarcu u 6. polju (svakodevica, rob, rutinski poslovi, čišćenje), ali ta Venera ima Neptunovski aspekt, u protivnom kako bi se onda tu uklapala cipelica.

Shalim se malo, no ono što bih htjela naglasiti jest da Pepeljuga predstavlja idealiziranu verziju a njene "nagrade" nikako nisu Saturnova porijekla. Saturn nam ništa ne daje preko onoga što smo napravili i kod njega nema one neodređene - "i sretno su živjeli do kraja života". Njegova baština je iskustvo i praktična mudrost zbog koje nikada više ne ponovimo iste pogreške, a ne extra bonusi. Saturn nas uči da je jedino vrijedno ono što smo stekli vlastitim zalaganjem. Saturn kaže prostri se koliko si dugačak.
I ja se malo šalim i malo ozbiljno govorim, bajka ima svoju temeljnu simboliku, pa svaka bajka ima u sebi i iluzije vezana za neptuna, s kojim je ublažena gruba stvarnost…
Meni se čini da je to ipak saturnovska bajka, ja sam žureći previše govorila o služenje, međutim više bi dala težište na njeno emocionalno stanje i u kakvim je uvjetima odrastala, krajnje depresivno, da je odrasla bez majke, pored maćehe, a otac nije za nju posebno mario, pored maćehini kćeriju i bila jedino dijete svoga oca i majke-SA, bila je usamljena, tužna, siromašna-SA, nitko joj nije pomagao sve je sama odrađivala, s tim da je živjela život s nametnutim obavezama, može se tumačiti i ovako, koje su one predložile tipa mi ćemo tebe uzdržavat a ti ćeš za nas radit (u simbolici jarca vrlo često uzdržavaju svoje supružnice), nije joj se pridavala pažnja a niti ljubav…što je tipična saturnova priča.
Izrasla je u lijepu djevojku, ve u jarcu, koja se kasnije ženi za kraljevića…razlika u statusu i vjerovatno nešto i u godinam, s tim da se ve u jarcu mogu vezati i za jako siromašan brak, da jedva kraj s krajem vežu, znači prisutna je vrlo često razlika u svemu…
pepeljuga kao i ve u jarcu s partnerstvom vrlo često ulazi u javnost uz partnera, …ona se udaje za kraljevića, brak vezan za jarca, ali preuzima u braku i obaveze, znači nastavljaju se nametnute obaveze, neminovnog kraljevskog protokola, kojoj običnoj djevojci sigurno nisu drage… kraljević je nije slučajno odabrao, u njoj vidi između ostalog savjesnu i pametnu djevojku, zašto mu se nisu dopale one maćehine kćerke...živjeli su dugo-SA i sretno, to se tako kaže, u kraljev. dvoru nitko ne živi sretno, a možda i živi, tamo vladaju ograničenje ali i s druge strane nagrade, određene povlastice, da ne budemo licemijerni...i nitko nije sretan od početka pa do kraja...
tako da je to meni saturnova priča u kojoj ima strpljenja, vremena, mjenjanje statusa, javnog uspjeha, nametnutih obaveza, položaja, hijerarhije, učvrćivanje i stalno nastojanje održanja postojeće strukture, ali i ljubavi, jer venera u jarcu zna voljeti i može joj se dogoditi iskrena ljubav, kao i veneri u djevici...
A u svemu tome ubačeno je i malo iluzije…možda je pepeljuga imala neki dobar trigon sa neptunom…koji je u svemu tome dao dah čarolije…

Bajka je zasnovana na scenariju neptuna, da bude što privlačnija, kao čarolija koja će privući sa svojom pozitivnom porukom…a cipelica je u simbolici neptuna, čarolije, prikazan kao izmišljeni razlog da ide u potragu za njom, ali interesantno je da kraljević u plesu s pepeljugu nije ni saznao njeno ime, ni ništa o njoj … ne, stvarna radnja upoznavanja pepeljuge s kraljevićem uopće ne odvija na plesu, jer kako to da obična (seoska) djevojka dolazi na kraljevski bal, gdje se mora poštivati hijerarhija pozvanih i odabranih, tako da i iluzija s izgubljenom cipelicom je samo simbolika potrage za njom …ona uopće u stvarnost nije njega upoznala na balu, ona je njega vjerovatnije upoznala na imanju (zemlja-SA), kada je obilazio posjede, tipa jahajući konja i zagledao se u lijepu, vrijednu djevojku, ve u jarcu, na jednom od imanja, obilazio je često i vidio je, ne znajući joj ni imena, ni ništa o njoj… ne progovoreći ni jednu jedinu riječ, kao na plesu, te se stao raspitivati ko je ta djevojka, simbolična usporedba s cipelicom, koja je ostavila simbolični trag, došao je u to područje, znajući da ju je baš tamo vidio i pitao seljane tko je ta djevojka, jer se zaljubio…
dakle, sreo ju je na zemlji, jer je saturn i zemlja, a da bajka zvuči bajkovito i krajnji privlačno uljepšana je s balom, haljinicom i cipelicom, da privuče pažnju i razbukti maštu djevojčicama, da je bolje razumiju sukladno njihovoj mašti, jer se zna što je njihov ideal, suština je ista, samo drugi celofan…ima takvih stvarni priča u životu…ja vjerujem isto u saturnove nagrade…ha-ha-ha...

Zadnje uređivanje nastasja2 : 11.10.2012. at 17:12.
nastasja2 is offline  
Odgovori s citatom