Pogledaj jedan post
Old 28.06.2013., 23:57   #31
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Baš zabavni zadaci. Jedva čekam da ih iskušam sa svojom curicom (5,5 g.). Radi se o primjeni. Uzalud sve ako ne znaju podijeliti s prijateljem jagode, ili što god što im je drago.

Sigurna sam da se ne traže jednadžbe. Date im gumbe, grah, čavliće ili bombone i dvije lutke i 10 minuta. Sigurna sam da će svako dijete prosječnih sposobnosti riješiti te i slične zadatke, uz dobru motivaciju, naravno.

Najslađi su mi zadaci gdje nema matematike nego samo logika. (Koliko će biti starija za pet godina ?

Znala sam klinca, prijatelja moje starije kćeri (davno je to bilo), koji je s četiri godine nepogrešivo znao reći koliko kamion ili kamion s prikolicom ima kotača mada ih je vidio sa strane. Odgovarao je ko iz puške. A kad bi ga netko pitao koliko je 6 puta 2 pojma ne bi imao.

Drugi je slučaj jednog dečka koji je u osmom razredu imao popravak. Nije znao osnovne stvari ako bi zadatak bio apstraktan (tablica množenja bila mu je tako teška da bi se preznojavao od 7 puta 8). No odlično je PRERAČUNAVAO kune u marke (a roditelji su imali voćarnu gdje je on ponekad pomagao).

O ocjenjivanju općenito mislim da je nepotrebno, osobito u prva tri razreda (a i kasnije).
U prvome razredu mislim da je to zaista može biti šteta za dijete. Pet ocjena stvarno ne može iskazati djetetov napredak. Postoje mnogi drugi načini da se to izrazi bolje.
Bravo, lijepo si to nacrtao. Dodaj samo kotače pa će tvoj auto voziti. (Koja bi to bila ocjena?)
Da, točno si odgovorio, ožujak je u stvari zimski mjesec - većina je dana zimi, mada u drugoj polovici ožujka počinje proljeće. (Koja ti to ocjena bila?)
Primjer koji sam dao je iz školske službene knjige....odn. zbirke zadataka. U svakom od tih zadataka se mora napisati račun/jednadžba i onda i pismeno odgovor.
gnu is offline  
Odgovori s citatom