Pogledaj jedan post
Old 26.03.2009., 16:15   #9
Juzna Australija/Adelaide.

Da malo vidimo sta je sve ponudjeno ili moguce prema situaciji u zivotu i mogucnosti pojedinaca.


1/ nastaviti zivjeti u mirovini u svojoj kuci ili stanu.

2/djeliti kucu ili stan sa djecom, sa kojom dolazi i brige kao cuvati unuka i kuhanje za cijelu familiju ,i obicno veoma rijetko sve odgovara svima.

Uostalom nismo svi vise niti mladi niti zdravi da moramo jos jednom odgajati djecu.

3/U slucaju ako jedan od partnera nije dobro sa zdravljem ,imamo i onako dosta posla i brige samo da se brinemo o sebi i ako je jos partner tesko bolestan treba nam i pomoc.

4/ Veoma tesko je dobiti pomoc od drzave, vecinom /tako je u Australiji /ako vam se nudi pomoc morate je i platiti…obicno je oko $17 dollara po satu.

5/ Slijedeci izlaz ako imamo veliku kucu ili stan, koji je prevelika briga za nas i previse nas kosta za odrzavanje ,ostaje nam vise izbora.

a/zavisi o nasem zdravlju i starosti, mozemo prodati kucu ili stan i preseliti u “ Retirement Village”…”Mirovinsko naselje”.

Ima za izabrati razlicitih mjesta kao i po cijeni, i velicini.Obicno se velicina krece od jednosobnoga stana ,za samce i sve, potrebno pod krovom /unitom, kuhinja, kupaonica ,toilet,vesarnica, dnevna soba sa …malim mjestom za serviranje vecere….isto kao i garadja.

Ukoliko ste bracni par obicno se kupi dvosobni unit ,sa dvobednom glavnom sobom i drugom manjom sobom , isto kao i opisano gore sve zajedno.

Zavisno o mjestu obicno imate i mali vrtic ispred ili ostraga Unita.

Unit platite u ulasku plati se kao license, a za vreme vasega izlaska u staracki dom ili smrti…plati se 75% vrijednosti od unita za koliko je procjenjeno

Za vrijeme dok stanujete u unitu organizacija odrzava i popravlja sve u kuci, izmjenjuje nove potrebne stvari.

Vasa obaveza je namjestaj kao i insurance za isti , masina za pranja vesa i refrigerator /hladnjak.Klimatizacija je kakovu stavite …mi smo ugradili cijeli Unit za $5.000 dollara,sa 5 izlaza,isto kao na prozore stavili elektricne rollete…i oni su odgovorni za popravke za iste.

Sa drugim rijecima imamo popravke kada i kako treba.

Mi placamo tjedno maintenance /novac za odrzavanje $50 dollara.

Sada smo vec 12tu godinu u Unitu…imamo sve sredjeno kako zelimo, jedino se bojimo sta ce biti kada vise ne cemo moci brinuti o sebi, ili ako jedan treba u staracki dom?

Obicno veca “Umirovljenicka naselja “ imaju naselje sa unitima i isto staracke domove zajedno…ali mi zivimo u malome samo 7 Unita koje pripadaju Unitited crkvi.

To malo naselje je pokraj jednoga vecega od 50 unita.

Moja supruga je 72 godina i ja uskoro 68 ali sam dosta bolestan i ne bi mogao vise vec godinama voditi brigu da smo ostali u velikoj novoj kuci 5 sobe i dvije kupaonice , jer to je bilo 200 sq/metra dok je dvosobni unit samo oko 70 sq/metra.

Mi smo odmah kroz zadnja vrata u ducanima ,doktorima ,posti i Apoteki, medjutim jos dok mozemo idemu sa automobilom do velikog centra gdje je preko 300 ducana i 5.000 mjesta za parkiranje automobile, a samo je 3 km od nas.

Mi smo smjesteni na lijepom mjestu u Adelaidu 1.075 miliona stanovnika, 15 km od centra…gdje niti ne trebamo ici jer su svi ducani okolica od nas.

Ispred naselja 80 metra je jezero i oko 2.5 km more i plaze.

vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom