Pogledaj jedan post
Old 30.08.2012., 12:24   #5
Zašto su turske serije tako popularne? (izvor)

Kivanca vole na Bliskom istoku, Kenana na Balkanu

Prije nekoliko dana je predsjednik Abdullah Gul zajedno s Firatom Gulgenom iz Calinos Holdinga posjetio Dubai. Svrha ovog putovanja bila je distribucija turskih televizijskih serija. Gulgen je izjavio da danas, više nego ikada, distribucija serija doživljava svoj procvat. Od 2001. godine je prodano 80 serija u preko 40 zemalja, a sljedeće ciljano područje je Daleki istok. Kivanc Tatlitug na Bliskom istoku a Kenan Imirzalioglu na Balkanu imaju veliku bazu obožavatelja, a poznati su kao diplomati za serije. Za potrebe ovog intervjua smo se susreli s Gulgunom u njegovom uredu u Kavaciku.

~ Znamo da su turske serije vrlo popularne u nekim zemljama. Kako smo to postigli?
To postignuće je razlog moje križobolje (odgovara sa osmijehom), navodeći da je bol uvjetovana time što previše vremena provodi u avionima. Prva serija koja je prodana u inozemstvo je "Deliyurek", u Kazahstan. Cijena je u to vrijeme bila 30,000 dolara po epizodi. Mi smo prvi počeli prodavati serije i u tom trenutku smo bili vodeći. Danas je godišnji prihod od prodaje 60 milijuna dolara. Trenutno pregovaramo i oko zajedničkih ulaganja (projekata).

~ Koja je metodologija za utvrđivanje prodajne cijene?
Naše serije su vrlo slične onima iz Latinske Amerike. Serija ima više epizoda, svaki tjedan počinje tamo gdje je stala prethodnog tjedna. Ljubavne priče, bogati protiv siromašnih, jaki protiv slabih, međusobni odnosi su osnova njihove radnje. U to vrijeme je Turska jednu epizodu kupovala po cijeni od 30,000-40,000 $, pa smo stoga odlučili primijeniti istu metodologiju.

~ Zašto kupuju naše serije?
Naše serije prikazuju priče koje su bliske tim zemljama: Turska, Makedonija, Albanija, Bugarska, Grčka, Rumunjska, Slovenija … svi smo kulturološki jako slični. U tom smislu nema sličnosti sa serijama kao što su "Lost" ili "CSI Miami", zar ne? No, sve serije imaju neku očinsku figuru kao što je to u "Yaprak Dokumu" (Kad lišće pada). Kad gledatelji prate seriju poistovijete se i kažu: "Ovo je moja priča.". Pogledajte glumce, oni izgledom nalikuju gledateljima iz tih zemalja. Vole naše likove. Kivanc Tatlitug na Bliskom istoku i Kenan Imirzalioglu na Balkanu su iznimno popularni. Bez obzira u što bili uključeni, ti ljudi će ih pratiti.

~ Tko je još popularan?
Bez dvojbe Kivanc Tatlitug i Kenan Imirzalioglu. Stavite fotografiju Kivanca na komad papira i to možete prodati kao seriju. Ostali su Tuba Buyukustun, Songul Oden, Murat Yildirim, Beren Saat, Hazal Kaya .....

~ Koji žanr je gledateljima najprivlačniji?
Općenito su to svi žanrovi koji uključuju ljubavne priče ili obiteljsku dramu. Također na Bliskom istoku najviše obožavaju serije gdje ima luksuza i Istanbula. Nepoželjne su humoristične serije (sitcom) ili one sa previše akcije. Pravilo televizijske industrije je čini se "jednostavno glupo - Simple Stupid". Jednostavno-glupe produkcije gledatelji lakše razumiju.

~ Kako prodajete serije?
Nakon što kupimo prava na neku seriju sudjelujemo na međunarodnim sajmovima. Redovito posjećujemo naše klijente. U svakoj državi imamo tri konkuretna klijenta, inzistiramo na tome da su najbolji. Ne želimo biti povezani sa kanalima koji će uništiti seriju, radije ju u tom trenutku nećemo ni prodati. Također ne dopuštamo da jedan kanal emitira seriju u isto vrijeme kada i drugi kanal koji je također od nas kupio neku seriju. Cijeli postupak ugovaranja traje oko šest mjeseci.

~ Da li ostali iz ove industrije rade na sličan način?
Postoje dvije ili tri profesionalne tvrtke u distribucijskoj industriji. Televizijski kanali su i sami ušli u taj biznis, ali si rade medvjeđu uslugu. Glavna svrha TV kanala nije distribucija, oni se ne razumiju u to. Producent proizvodi, kanal emitira, distributer distribuira. Tako se to radi u cijelom svijetu. Međutim neki su si rekli "Sad ću i ja prodavati serije". Ako serija ne postigne dobru gledanost u premijernom prikazivanju, ta zemlja više neće kupiti drugu. Cijena serije se nikada ne bi trebala spustiti na razinu sapunica, jer u tom trenutku gubi na vrijednosti. Na primjer, ako je prvi serijal "Ask-i Memnu" (Strasti orijenta), a onda pokušate prodati stariju seriju, kao što je "Gumus", gdje u objema glumi Kivanc Tatlitug, i to ne ostvari dobar rejting, u tom trenutku ste zatvorili vrata serijama u kojima glumi Kivanc Tatlitug. Sve se to mora uraditi studiozno.

~ Vi dakle niste uključeni u produkciju?
Mi jesmo uključeni u produkciju, ali ne u onaj backstage dio, poput izgradnje, materijala itd. Osobno ne sudjelujem u tom dijelu koji rješavaju iskusni stručnjaci. Ja sam više uključeni u priču i kostur serije, ne bavim se detaljima.

U NEKIM ZEMLJAMA SE SERIJE PRIKAZUJU ISKLJUČIVO NA TURSKOM

Nakon što je prodaja završena, kupac ima pravo ukloniti određene scene. Kod nas se na primjer ne zamagljuju cigarete. Također imaju mogućnost sinkronizirati ili titlovati seriju. Međutim mi bismo radije da se emitira na turskom, jer želimo da gledatelji nauče i razumiju turski jezik.

~ Koji serije Vam se sviđaju?
Ja osobno ne gledam serije. Najviše jednu ili dvije epizode, i to samo kako bih utvrdio hoće li se nastaviti ili prekinuti sa snimanjem. Kad imam vremena više pratim informativne emisije. Ne znam što se događa u serijama, niti me briga. Također ne želim da moja djeca odrastaju gledajući serije.

~ Zašto?
Nisam pristalica načina kako se prikazuje život u serijama. Ne vjerujem da međusobni odnosi mogu biti tako razorni, niti da ljudi mogu biti toliko opasni ili prijetvorni. Prošli tjedan sam pročitao kako su se neki ljudi u istočnoj Europi smrzli na ulicama! Vidio sam svojim očima da naši građani nisu ostavili svoje da se smrzavaju nakon potresa u Vanu. Mi smo nesebični ljudi, prijateljski nastrojeni, odgovorni i želimo pomoći. Ako se pitate zašto prodajem serije, to je zato što su američke serije na nas ostavile snažan dojam. Naše serije rade isto to kad ih gleda međunarodna publika. Nakon što pogledaju seriju to ljude dovodi u našu zemlju, a onda upoznaju prave Turke. Od kada su serije krenule sa prikazivanjem na Bliskom istoku stopa turizma je porasla za 350%. Kad se vrate kući postaju ambasadori dobre volje. Postoji i strateški aspekt u tome što radimo. Prije 15 dana smo s našim predsjednikom posjetili Dubai (Abu Dhabi). Gdje god smo bili predsjednika su pitali u vezi serija. Naš ministar vanjskih poslova je suočen s tim kud god išao. U avionu je bilo gotovo 200 poslovnih ljudi, svi su rekli da prije nego što počnu sastanak razgovaraju o serijama, znači prije nego što krenu sa pravim poslovima. Naš ministar vanjskih poslova izjavio je u Bosni "bosanski i srpski narod su se spojili zahvaljujući popularnosti turskih serija". Ako dva bivša protivnika mogu sjediti u lokalnom kafiću i skupa gledati "1001 noć", onda je to najbitnija stvar. Donedavno su naši avioni bili konkurencija na Egejskom moru, ali kada imate situaciju da jedan od dva Grka prati tursku seriju sa titlovima, onda idemo u pravom smjeru.

~ Kako ste se našli u ovom poslu?
Završavao sam magisterij na Boston Collegeu s namjerom da radim u bankarskom i financijskom sektoru. Ali ovo nekako leži u obitelji. Cuneyt Arkin je ujak moje majke. Moj otac Melih Gulgen je producent. Ja osobno ne znam napraviti ni poštenu fotografiju, ali se razumijem u trgovinu (kupovina i prodaja). Nakon završetka obrazovanja radio sam u jednoj distribucijskoj firmi u New Yorku kao prodajni predstavnik za Bliski istok. Prisustvovao sam sajmu u New Orleansu gdje je sam vidio kako se u tri dana sklapaju sporazumi teški 4 milijuna dolara, pa sam pomislio "Ovo je profitabilna industrija. Da je riječ o oružju ne bi se toliko prodalo.“ Poslije, u 1997. u Los Angelesu, osnovao sam Calinos Entertainment, a 2000. sam si rekao "zašto ne bih počeo prodavati turske serije?".

PRODAO SAM KURTLAR VADISI (DOLINU VUKOVA) KAO LJUBAVNU PRIČU

Vlasnik televizijske kuće u Makedoniji je primio telefonski poziv svog najvećeg oglašivača iz telekomunikacijske branše koji mu rekao: "Više se neću oglašavati kod tebe, dok ljudi prate „Yaprak Dokumu – Kad lišće pada“ nitko ne priča na telefon, otići ćemo u stečaj!“. Načelnik policije u Kazahstanu je napisao pismo zahvale jednoj TV stanici "Molim vas, nastavite emitirati serije ove kvalitete, dok one idu razina kriminala je gotovo nula!". Kada sam otišao na Bliski istok da prodam seriju "Kurtlar Vadisi – Dolina vukova", rekla sam: "Ovo je velika ljubavna priča.". Direktor TV stanice mi odgovorio "Ako ti tako kažeš, onda je OK.“. Mjesec dana nakon što je serija krenula on me nazvao i rekao: "Brate, rekao si da je to ljubavna priča, a mi ju kupili ... kakva je to ljubavna priča? Je li glavni lik zaljubljen u svoj pištolj? (smijeh) ". Ta serija je postala jedna od najpopularnijih. Kada je krenulo arapsko proljeće sve se zaustavilo, ali sada se polako vraća. Vlasnici televizijskih postaja su se promijenili. Počele su se pojavljivati nove TV stanice. Imali smo neke teške trenutke, ali ništa zbog čega bi sada trebalo dizati paniku. Oko godinu i pol dana smo radili s našim scenaristima i savjetnicima (profesorima) na serijalu "Fatih Sultan Mehmet Han". Potpisali smo ugovor s uspješnim producentom. Glumac koji će portretirati Fatiha će ga prikazati iz drugačije perspektive. Ne radimo nešto znanstveno, međutim ne govorimo ni o haremskoj priči. Emitiranje predviđamo za januar (2013.). Ideja da ćemo ovo moći prodati na međunarodnoj razini me zabrinjava. Trenutno radimo i na tome.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom