Pogledaj jedan post
Old 20.11.2008., 12:35   #18
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Ako misliš na pitanje o nedopuštanju opkoljavanja, nisam siguran, možda "mitomanska" predanja o 41. il ko zna. Ali ima izuzetaka, npr. Kordunaški korpus u Oluji, Papuk u Bljesku, ili iz 92. kada je Smoluća i par okolnih sela (mislim da je opština Srebrenik u Bih) proveli 3 mjeseca u potpunom okruženju i izašli nakon po meni najljepše Srpske (možda i uopšte BiH) akcije deblokiranja.
Kordunaski korpus ipak nije bio potpuno okruzen. Mislim da je jedna brigada ostala, ali su se predali (Bulatovic).


Nisam znao za ovaj slucaj sa Srebrenikom.



Nego da se vratimo za BL. Bez obzira na sve, mislim da su HV+HVO imali snage zauzeti BL. To vjerojatno ne bi bilo lako jer je glavnina snaga VRS bila ispred BL na Manjaci gdje su vjerojatno ocekivali obracun.
Cini se kako taj put ne bi bilo povlacenja. Tesko da bi i hrvatsko zracno motrenje na takvom terenu bilo jednako uspjesno kao u slabije naseljenim dijelovima zapadne Bosne pa imamo relativno izjednacenu situaciju.

Sa druge strane 5kABiH se nalazio na zapadu i nakon pocetnih uspjeha cini se da nisu mogli stabilizirati bojisnicu jer su izgubili Sanski Most i bili odbaceni od Prijedora.

Da su prijedorski Srbi razbili 5kABiH koji se tad nalazio u ofenzivnoj ulozi u kojoj se nikad tijekom rata nisu nalazili i cini se ne najbolje snalazili, onda bi
sva dostignuca iz Oluje u pokojnoj Krajini bila dovedena u opasnost. Srbi su mogli izvrsiti protunapad preko podrucja 5kAbIh.
U tom trenutku Tudjman razvlaci srpske snage otvarajuci sjevernu bojisnicu na rijeci Uni u Kostajnici i Dvoru na Uni.
Razvlacenje srpskih snaga je bilo uspjesno, prodor Srrba preko 5kAbIh je zaustavljen, dio snaga koje su do tad napredovale su morali prebaciti na Unu, ali sve to uz ogrmonu cijenu - poginulo je oko 70 pripadnika Gromova.
pjosip is offline