Pogledaj jedan post
Old 24.04.2012., 16:28   #7
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
dobro je li se onda iz banja luke izlazilo masovno, u nekakvom konvoju, ili su ljudi pojedinacno odlucili svako za sebe kada su vidjeli da im je situacija postala neizdrziva? da li je dosla naredba da grad moraju napustiti svi stanovnici nesrpske nacionalnosti ili su se ljudi sami uglavnom na to odlucivali? znam za dosta slucajeva ljudi koji su banja luku napustili u ljeto 1992., racunajuci da ce se vratiti za par tjedana "kad se situacija malo smiri".
Pozdrav Johne,
ne znam sta Ti nije jasno... kljuc je POPIS IZ 1991. Gradovi (naravno, valja uzeti u obzir i ruralne dijelove) sa predominantnim stanovnicima jedne nacionalnosti su jednostavno pripali jednim, drugim ili trecim... bez "borbi", kao sto rece neko to si imo u Hrvatskoj u desetinama gradova a u BiH jos u Doboju, Tuzli, Zenici... Najgore su prosli gradovi sa ujednacenim brojem stanovnika sve tri nacije.
Nesrbi u Banja Luci su na razne nacine proganjani, zlostavljani nerijetko ubijani sto je stvorilo psihozu straha. Neki su planski protjerani... Moja tetka je npr., organizovano sa jos stotinama lica iz Doboja, protjerana krajem 1995. nakon oslobodjenja Ozrena. Nakon rata je zamijenila dvosoban stan u Doboju za jednosoban u Sarajevu. Neki nisu uspjeli da vrate imovinu. Srbi su takodje sistematski prodali stanove u TZ i ZE. Milion je scenarija... sustina je da danas nesrbi tesko mogu da organizuju normalan zivot u BL, tesko nalaze posao, djeca uce o Svetom Savi u skoli itd... tako da se gro njih odlucuje da zapocne negdje drugo. Znaci etnicko ciscenje uspjesno.
Moj rodjak je napustio BL 1992. sto kazes "dok se ne smiri" sada je u Svedskoj, 2008. je renovirao kucu u BL, napravio cetiri apartmana i izdaje... za ove cetri godine ja vidio takva sranja sa gradskom administracijom i ljudima koji mu duguju lovu za kiriju da je odlucio sve da rasproda 12 GODINA POSLIJE RATA. Jos kad dodje na odmor uvijek neko u ulici bude slucajno pijan da jebe balijsku majku onako usput...
avayan is offline  
Odgovori s citatom