Pogledaj jedan post
Old 24.07.2012., 08:00   #9
Roditelji su šutjeli, ali ni školskoj djeci nije bilo lako. Provokacije su bile svakodnevne, provocirali su profesori, drugi učenici, posebno seoski svijet s Grmeča, Manjače, Potkozarja.
U mojoj školi, maturantima, od nas 16 nesrba, u jesen 1992. na nastavi se pojavilo troje. Niti jedan Musliman više nije ostao. Bilo je niz profesora nesrba, svi do jednoga su dobili otkaz, sad na prvu sjećam ih se 10, vjerojatno ih je bilo više.
Tko nije bio Srbin dobivao je otkaz. Ne samo zbog odbijanja mobilizacije, već jednostavno, posla je moralo biti u prvom redu za Srbe.

U gradu se budi radikalizam, odjednom, pojavljuju se beli orlovi i oni što vidiš da su četnici (brada do pol grudi, kokarde, šubare ili šajkače, pozdravi: Za kralja i otadžbinu!) Uglavnom seoski svijet.

Bilo je prijedloga da se zabrani abortus, ali samo Srpkinjama. Znam da su to neki doktori odbili.
1993. bilo je i hrvatskih ranjenika iz Srednje Bosne, oni su imali stražu pred sobama i poseban tretman. Razdvojili su civilnu i vojnu bolnicu, no i civilna je bila puna vojnih ranjenika.

Naročito je puno ljudi poginulo, ljeti 1992. to ljeto, taj Koridor, je zavio mnoge u crno. Sve dotad Srbi su, bar je meni tako izgledalo, imali držanje: Ni Bog nam ništa ne može! Njihova groblja su se naglo širila. Bila sam na samo jednom pogrebu u cijelom ratu, i taj je jadnik bio dijete Hrvata i Srpkinje, koji se kleo u Jugu, inače skroz dobar momak i sa sentimentom ga se sjećam, sanduk nisu otvarali, navodno je ostao bez glave.

U jesen 1992. popisali su sve đake u školi, svatko je morao ustati i reći koje je nacionalnosti. Tad je na razini škole ukinuta latinica, (mislim da je inače ukinuta u svibnju 1992.), zabranjena, i jezik koji su svi nekad zvali S-H (esha) postao je srpski. U osnovnim školama su bili vrlo strogi, provjeravali su svakoga da tko ne piše latinicom, ocjenjivali strogo, trgali teke.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom