Pogledaj jedan post
Old 24.07.2012., 16:39   #14
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Vrlo dobro i zanimljivo napisano. Mnogo informacija koje nismo znali. Hvala puno!

Od čega se živjelo te 3-4 godine? Posla niste mogli dobiti- kako ste preživljavali. Jedna banjalučanka mi je pričala da su njih doslovno susjedi hranili i štitili (centar) i da bi bez njih teško izdržali.

Što se tiče snalaženja, obično uvijek imaš nekoga. Najgore je biti sam, star i bolestan, svi se ostali nekako pokrpaju. Grad, sama čaršija, bila je starinom muslimanska, uz jaku trgovačku srpsku elitu. Hrvata je bilo, ali otkad su Turci zasjeli uvijek u velikoj manjini.
No sjevernije i sjeverozapadnije od grada bilo je 35 hrvatskih sela, na koja se grad kasnije širio. Mislim to su bila sela prije stotinu godina, sad je to većim dijelom administrativno grad, iako je počesto semiurbani način života, ono imaš kućicu, okućnicu i kokoš. O tome je nešto pisao i Mladen Ančić, kako se u takvim predgrađima, suburbijama, čak i većih gradova dobro znalo tko je tko.

Gro Hrvata je živio na tom dijelu. Naravno bilo je i onih šta su dobivali stanove u komunizmu, i zbilja gradskog svijeta, imala je i Banja Luka svoj Latinluk, ali većina je bila tamo. S okućnicom se može preživjeti, jasno.

Moj stari je kao majstor, cijelo vrijeme nešto radio, u ratu su takvi korisni. Znam da je jednom tipu popravljao cisternu, na kraju se ispostavilo da frajer vuče naftu iz Livna. Bilo mu je smiješno, da mu Hrvat radi, rekao je da će pozdraviti jarana na drugoj strani.
No nije bilo prave gladi, ne kao primjerice u Zenici ili Goraždu.

Ne može se reći kako Caritas nije pomagao, jeste, svaki tjedan je bila veza, išao konvoj za Zagreb, no tu je radilo svakakvih likova i među tim prijevoznicima je bilo kojekakve ljudske prljavštine, pa ih malo tko voli spominjati. Uspjeli su sve razočarati.

Moj najstariji stric, živio u centru, je svoj auto prodao i doslovce pojeo. To mu je bilo pametno, jer bi auto ionako oduzeli a ovako nije bio gladan.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački

Zadnje uređivanje Ostoja Grubica : 24.07.2012. at 16:47.
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom