Pogledaj jedan post
Old 24.07.2012., 16:42   #15
Iako je možda malo grubo kazati no Crveni križ je radio za Karadžića. Ljude su organizirano iseljavali. I ja sam otišla s Crvenim križem. Za to mi je trebalo pola tuceta potvrda: da nisam kažnjavana, da ništa ne dugujem, da ništa se posjedujem, da nemam ušteđevine u nijednoj banci, da svojevoljno idem, da me se službeno odjavljuje iz popisa grada, dozvola iz policije, od doktora, sto nekakvih papira i dvjesto maraka u doba kad je plaća pala na nekih deset - dvadeset. Taj put od Banja Luke do Novske trajao mi je 13 sati. Na „granici“ su pretresali manje-više detaljno. Smjelo se iznijeti sa sobom stotinu maraka, ostalo bi oduzimali, ako nađu. Raja se svemu domišljala kako bi nešto prenijela. Znam da je dozvola za psa bila 35 maraka, imali smo ih tri u konvoju, koje vlasnici nisu htjeli ostaviti. No to su sve sitneži. Prave mečke su išle preko koridora i Srbije, ako ste imali svog čovjeka među Srbima, onda ste mogli iznijeti i veće iznose.

Još da spomenem nešto o tim zamjenama, čovjek uvijek ima nekog. Recimo kad je moja tetka dobila tromblon, onda joj je sin otišao u Hrvatsku. Imali su.

Zujao je neko vrijeme po Hrvatskoj, našao zgodnu kuću na Rijeci, uvijek se znalo s kim treba stupiti u kontakt, našao čovjeka i mijenjao. Srbin je dole imao svoga koji je mogao otići provjeriti, vidjeti, uslikati.
Onda kad Srbin dođe u Banja Luku, uvijek se znalo tko su i gdje Hrvati, koja je kuća čija, sami bi mu Srbi rekli, onda on dođe, ako mu se svidi kuća i pita: Bi li i ti mijenjao za Rijeku, imam sestru tamo, jebi ga buraz, takva su vremena, ni meni se nije išlo, i ono, očekivane priče. Ljudi vole znance oko sebe, da baš ne padnu u posve nepoznato. Tako je to išlo.

Kako je tko prošao teško je kazati. Sad, ljudi imaju sklonosti preuveličavati kao da su baš svi jeli sa zlatnim žlicama. Da je većih prijevara bilo, bilo je, ali sve je zavisilo od slučaja do slučaja. Znam i za jedne i druge, i da su naši žestoko popušili i da smo mi njih naguzili.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom