Pogledaj jedan post
Old 22.05.2008., 17:00   #6
ovdje u njemackoj je neako ovako.

prosle godine sam isao sa frendom par puta na opcinu kad je on predavao zahtjev.

u Baden-Württembergu se popunjen zatjev predaje na Landratsamtu (nesto kao opcina u Hrv. ak se nevaram),u Hessenu na Regierungspresidium,u svakom slucaju razlicito od pokrajine do pokrajine.

usput se predaje kopija putovnice,kopija dozvole boravka,potvrda o radnom odnosu,moj frend je za svaki slucaj predao jos citavo cudo papira,ono zlu netrebalo.ak zatreba.

uglavnom ako nisi u braku sa njemackim drzavljninom moras imat Niederlassungserlaubnis,najmanje 8 godina bit u njemackoj
nesmijes biti kaznjavan i tak.

i sad kad predas te sve papire,to se sad provjerava i provjerava,tako neakih 6-7 mjeseci.i onda dobijes opet pismo od Einbürgerungsbehörde, u kojem oni potvrdjuju da ispunjavas uvjete,ali opet traze da doneses ili posaljes,friske obracune od place
kad to oni dobiju,opet provjeravaju jesil kaznjavan,dali si prijetnja za drzavu,dali se vodi neaki postupak protiv tebe,itd.

i to sad potraje opet neakih par mjeseci.U medjuvremenu te pozovu na informativni razgovor,na kojem te ispituju o politickom sistemu,koliko pokrajina ima njemacka,koji su glavni gradovi tih pokrajina,nesto o ustavu,pa o pravima zena,bla,bla.tu usput vidi kak ti ide njemacki.
i na kraju ak je sve u redu dobijes postom jamstvo za prijem u Njemacko drzavljanstvo (Einbürgerungszusicherung)

to jamstvo prevedes na hrvatski,kopiras putovnicu,rodni list,domovnicu,ovjeris na hrvatskoj ambasadi,i predas pupunjen zahtjev za otpust iz hrvatskog drzavljanstva.eh da najvaznije,platis unaprijed neakih par stotina eura...

i sad cekas kojih 10-tak mjeseci,dobijes rjesenje o otpustu,podignes ga na ambasadi,tu ti izbuse putovnicu i osobnu...
s tim rjesenjem kod prevodioca,prevedes to i pravac Landratsamt.

predas taj prijevo i original,i opet cekas mjesec,dva.
sad se opet provjerava,dali postoje neake prepreke za njemacko drzavljanstvo,dali si kaznjavan,trazil te tko itd.
eh da nesmijes zaboravit friske obracune od place.ek si u medjuvremenu dobio otkaz,ili kaznjen propade sve...

e ak je sve ok.dobis poziv,sa terminom o einbürgerungu.

patis neakih 250 Eur
dobis natrag original rjesenje o optustu iz hrvatskog, i zvekne ti stambilj u hrvatsku putovnicu

usput naucis recenicu ,nesto kao zakletva

"Ich erkläre feierlich, dass ich das Grundgesetz und die Gesetze der Bundesrepublik Deutschland achten und alles unterlassen werde, was ihr schaden könnte"

majko moja,kolko sam ju puta cuo,dok ju je kolega ucio napamet,da ju i ja vec znam

i kad ti preda tej list da si od sad njemacki drzavljanin,s time ides po osobnu i putovnicu,privremenu osobu dobis odmah,express-putovnicu za 3-4 dana.

sve ukupno traje postupak od predavanja zahtjeva do dobijanja rjesenja neakih 2 godine
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom