Pogledaj jedan post
Old 22.12.2011., 12:00   #20
Quote:
dsvilko kaže: Pogledaj post
Više je nego očito da o moralu nisi nikada razmišljao. Pod razmišljanjem ne mislim na čitanje Biblije.



Quote:
dsvilko kaže: Pogledaj post
Postoje vrlo jaki temelji za humanističke moralne zakone koji se nigdje ne pozivaju na nadnaravne zakonodavce. Zlatno pravilo je jedan primjer.
Zašto poštujem zakon 'ne kradi' ako ne vjerujem u Boga? Zato što mi je, kao inteligentnom, razumnom biću jasno da ako ne želim utrošiti gotovo svo svoje slobodno vrijeme braneći svoju imovinu od drugih moram podržati donošenje i provedbu zakona koji ograničava ne samo tuđu nego i moju slobodu da kradem.
Ovo gore nije baš zaključivanje nekog posebno inteligentnog bića, nego onako... prosječno inteligentnog bića. No hard feelings.


Quote:
dsvilko kaže: Pogledaj post
Jasno mi je da ako krenem krasti (pogotovo ako ne budem uhvaćen) to će biti poticaj drugima da učine isto.
Pa znači, trebaš se potruditi ne samo da ne budeš uhvaćen, nego da nitko ni ne primijeti.

Ako nitko ne primijeti da kradeš, to neće, očito, nikome biti poticaj ni za što.

Uostalom, precjenjuješ svoj značaj. Sve i da počneš krasti, zanemariv utjecaj bi to imalo na ostale ljude, iz prostog razloga što nisi bitan kao pojedinac. Puno važnije je što rade moćni ljudi, nego takav jedan beznačajni pojedinac poput tebe ili npr. mene.


Quote:
dsvilko kaže: Pogledaj post
Ubrzo ćemo doći do situacije gdje svi pomalo kradu i gdje je svima lošije nego što bi bilo da nitko ne krade. Naša inteligencija je ono što nam omogućuje da takve scenarije 'odvrtimo' u glavi i pokušamo odabrati moralne zakone koji vode boljem društvu.
Kao što rekoh, mozak ateista se zablokira kad im pokažeš logičke konzekvence njihovih trivijalnih ideja.


Quote:
dsvilko kaže: Pogledaj post
U 'ateističkom' moralu stvari su daleko od proizvoljnih. One su racionalne. Za usporedbu, nosiš li ti možda majicu ili hlače koje sadrže išta osim 100% pamuka ili 100% vune? Ako da, kršiš vrhovni, savršeni moralni zakon svog božanstva
Kojeg točno mog božanstva, LOL?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom