Tema: Cenzura
Pogledaj jedan post
Old 30.12.2003., 22:23   #1
Cenzura

Cenzura - ima li od nje više koristi ili štete? Kako se manifestira u medijima?

Na PZK sam pokrenuo temu za ukidanje automatske cenzure riječi na forumu - kliknite na link na dnu posta!

Nakon američkog 9-11, proširila se vijest o listi "nepodobnih pjesama" iz raznih žanrova popularne glazbe. Tu su bili Rage against the machine, naravno, ali tu je mislim bio i "Imagine" Johna Lennona.

Tad se često spominjala i "autocenzura", pojava u kojoj umjetnici sami sebi ne dopuštaju izreći nešto što bi htjeli, već unaprijed, prije nego što im itko drugi prigovori.

Koji bi trebao biti službeni stav prema "nepodobnim" riječima?

Baš jučer je na TVu bio "People vs. Larry Flint", i za oko mi je zapela scena u kojoj Edward Norton pred Vrhovnim sudom zastupa Flinta. Flint je u Hustleru objavio karikaturu nekog moralizirajućeg propovjednika - prikazao ga je kako u poljskom WCu ima seks s vlastitom majkom. Propovjednik ga je tužio - i na nižem sudu dobio naknadu za emocionalnu bol. Na vrhovnom sudu Norton savršeno jasno obrazlaže zašto to nema smisla.

"Naravno da je u pitanju emocionalna bol. Ali možemo li netoleranciju za istu koristiti kao izgovor za suzbijanje onog što ne želimo čuti? Sloboda govora podržava "nepoželjne" izjave kao bitne za zdravlje države - debata bi trebala biti na prvom mjestu!"
Kesten is offline  
Odgovori s citatom