Pogledaj jedan post
Old 12.01.2009., 22:55   #1316
Question

Lijepi pozdrav svima. Prvi put se javljam na forumu. Na ovaj forum sam naletio slučajno, a kad sam ga počeo čitati jako me zainteresirao. Čitajući ga, stekao sam puno novih saznanja glede problema s vidom. Zahvaljujem svima koji su iznosili svoja iskustva ili mišljenja, a posebno Tommyju i Jolcu na brojnim komentarima, iznesenim na jedan vrlo stručan, a ujedno nama laicima razumljiv način.
Imam 55 g. i patim od staračke dioptrije. Prve probleme počeo sam osječati prije nepunih 10 godina kada sam dobio prve naočale za čitanje. Obzirom da ne razumijem najbolje doktorske skračenice prepisujem podatke s povijesti bolesti.
Lipanj 1999.
VOU:+0.75 dsph =1.0 JO:+1.50 dsph. Tdig = …. (nečitljivo).
Ožujak 2003.
VOU:+1.00 dsph = 1.0 JO:+2.50 dsph. Tdig = N FUNDUS OC.UTQ: uredan nalaz.
Travanj 2007.
VOU:+1.50 dsph = 1.0 JO:+3.50 dsph. Tdig = N FUNDUS OC.UTQ: K.Ž. nešto uže. Ostali nalaz u granicama normale.
Izbjegavam korištenje naočala kad god je to moguće. Koristim ih za glednje TV-a (+1,50), za rad na kompu (+2,00) i za čitanje (+2,00 ili + 2,50 za veća ili manja slova i +3,50 za jako sitna slova). Naime s večom dioptrijom čitam bez naprezanja, ali samo jedno kratko vrijeme, a onda kao da se oči priviknu na tu dioptriju i traže još veču. Mislim da je možda bolje više naprezati oko nego ubrzavati porast dioptrije. Ako netko može pomoći savjetom imam nekoliko pitanja:
1.- je li moj stav o korištenju naočala ispravan?
2.- zaustavlja li se rast staračke dioptrije nakon određenog vremena, ako da, kada?
3.- može li se vježbanjem (metode dr. Batesa ili sl.) zadržati ili čak popraviti kvaliteta vida (shvatio sam da se dioptrija opuštenog oka ne može) dok se rade vježbe? Naime iz fizike je poznato da lom zraka možemo Vježbe oka mi se čine logične, jer ako ne možemo promjeniti zakrivljenost leće, trbali bi dobiti isti ili sličan rezultat adekvatnom promjenom dubine oka. Možemo li te vježbe usporediti s održavanjem funkcije kralježnice koja ima degenerativne promjene, a vježbanjem mišića i fizikalnom terapijom ipak postižemo relativno dobru funkcionalnost bez bolova – dakle ne odklanjamo uzrok, nego saniramo posljedice.
4.- dolazi li u mojem slučaju u obzir operacija jednog oka za vid na daljinu, a drugog za vid na blizinu? Kada je preporučljivo uraditi takovu operaciju kod staračke dioptrije? Ili možda ima neko rješenje za koje do sada nisam ni čuo.
5. Ako netko zna što znače kratice na mojim nalazima, lijepo molim da mi pojasni.
Ovaj moj topic možda nije u srži teme koja se obrađuje, jer vidim da gotovo sve mući ili kratkovidnost ili dalekovidnost koja nije poljedica godina, ali problem je gotovo neizbježan za sve, prije ili kasnije.
Hvala na iformacijama.
iwanho is offline  
Odgovori s citatom