Tema: Mariologija
Pogledaj jedan post
Old 19.10.2011., 16:19   #61
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ne znam za druge, ali meni nije problem prihvatiti ograničenje vlastite spoznaje ili neznanje u kojem se nalazimo. Ne umišljam ni sebi ni čovječanstvu da može doznati sve što bi htio. Bog nam je objavio sve što nam je potrebno za spasenje.
Nije ovdje stvar u *ograničenju* spoznaje, nego je ovdje stvar o kontradikciji *unutar* granica naše spoznaje. Samo kažem, da biste izbjegli obazirati se na problem, onda sebi izmišljate ovakve 'dovoljno' uvjerljive bjegove.

Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Tako je. Evo što kaže Katekizam:

156 Razlog da vjerujemo nije u tome što se objavljene istine čine istinite i razumljive u svjetlu našega naravnog razuma. Mi vjerujemo "zbog autoriteta samoga Boga objavitelja, koji ne može prevariti ni prevaren biti". "Ipak, da bi poslušnost naše vjere bila u skladu s razumom, htio je Bog da se unutarnjim pomoćima Duha Svetoga pridruze također vanjski dokazi njegove Objave". Tako su čudesa Kristova i svetih, proroštva, širenje i svetost Crkve, njezina plodnost i trajnost "najsigurniji znaci božanske Objave, prilagođeni spoznaji svih", "razlozi vjerodostojnosti", koji pokazuju da pristanak na vjerovanje nije "nipošto slijep pokret duha".

To ne znači da nauk nije razuman, ali razumnost nije jedini razlog zbog kojeg vjerujemo. Postoji jako puno alternativnih filozofija koje su također razumne, ali nisu istinite. Kršćanstvo je i razumno i istinito - a to potvrđuje autoritet samog Boga koji je utemeljio kršćansku religiju.
Ovaj članak katekizma *nije relevantan* za tematiku o kojoj govorim, nego je relevantan jedan drugi članak katekizma koji kaže da se nauk ne protivi razumu. A protivi se. Dakle, nije problem što razumnost nije jedini razlog za vjeru, nego je problem što prelazite preko nerazumnosti.

Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Naravno da neću. Ne znati rješiti neki problem ne znači da je on nužno nerazuman. Fizika ima puno nerješenih problema, ali neću se radi toga prestati baviti fizikom i reći da je fizika po sebi nerazumna.
Jebala te fizika. Dosadan si više s tom fizikom, čime kao impliciraš da si neki kao stručnjak. Ako si ti fizičar ja sam matematičar. I u matematici ima neriješenih problema kao i u fizici, i neriješeni problemi nisu problem. Problem su *kontradikcije*. I ona teorija koja u sebi sadržava *ne* neriješene probleme, *nego* kontradikcije, e ta teorija je po sebi nerazumna, i u znanosti (kako matematici tako i fizici) se odbacuje.

Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
OK, hvala što si podjelila svoje mišljenje s nama.
Nema na čemu. I drugi put.
Lutnja is offline  
Odgovori s citatom