Pogledaj jedan post
Old 29.01.2012., 19:00   #144
znači taj tip je ujedno i investitor
u tom slučaju sve što nije prodao suvlasnicima i nije naznačeno kao zajedničko vlasništvo - je njegovo pa tako i stanovi u podrumu
jedino ne znam šta ti znači ono "dao" - imate li to na vlasničkom listu ili ne?
navodi li se taj dio u ugovoru ili ne?
napominjem da ona privatna tužba na ime nedostataka u stanu nema veze s ovom legalizacijom i apsolutno ga u tom smislu ne može spriječiti
ali ona prijava građevinskoj inspekciji bi trebala biti prepreka u njegovoj nakani da nešto legalizira za što ste se izjasnili da mu ne odobravate
trebali ste upirati po tome, slati požurnice inspekciji preporučenom poštom, tako da imate dokaz da ste višekratno upozoravali, a i oni bi se onda drugačije ponašali.
u svakom slučaju ako ne nešto nadograđivano - izrađivano nakon uporabne dozvole to je potrebno legalizirati po "novom" zakonu o legalizaciji, a da bi to napravio mora prikupiti potrebnu dokumentaciju (geod elaborat, arh snimak postojećeg stanja i dio iz statike). vama ne ide na ruku to šta je on ujedno i investitor, dakle arh snimak mu bez problema može izraditi neko ko je to već za njega radio prilikom projektiranja predmetne zgrade, samo će još ucrtati nadograđeni dio. u ovom slučaju ostali sustanari niti ne bi trebali znati da on prikuplja nešto. ali još uvijek vam ostaje ona prijava građevinskoj inspekciji koja bi itekako trebala biti važeća.
kad dotični prikupi dokumentaciju i preda je u grad na obradu, grad će prije donošenja rješenja pozvati stranke u postupku na očitovanje. po zakonu ste i vi stranka u postupku (jer ste ga prijavili na ispravan način - imenom i prezimenom a ne anonimno i to baš za izgradnju dijela koji želi legalizirati), a vašim nedavanjem pristanka grad bi automatski trebao donjeti negativno rješenje i slučaj proslijediti građevinskoj inspekciji.
ima još jedna pogodna stvar za vas - prilikom izrade prije spomenutog geodetskog elaborata, geodet bi vas trebao sve obavijestiti o njegovoj izradi i vi bi ga trebali potpisati (iako vaše ne potpisivanje ne bi utjecalo na njegovu tehničku ispravnost), ali makar bi onda bili upoznati s tim da tip nešto namjerava.


Quote:
Marja kaže: Pogledaj post
Dakle, ukratko: zgrada je završena u 10. mjesecu 2007. prema važećoj građevinskoj: prizemlje + kat + potkrovlje. Početkom 2008. zgrada dobija uporabnu dozvolu. U proljeće 2008. počinju radovi na otvaranju podrumske etaže (koja je već prije bila izgrađena, ali zatvorena podom i zidom dok ne prođe uporabna). U toj podrumskoj etaži su šupe koje je investitor "dao" uz svaki stan, ali i 2 stana koja je "ostavio" sebi. Jednog je ubrzo prodao (!!), drugi je još uvijek prazan. Od 6 legalnih stanova u zgradi, 5 je prodano, a jedan je on ostavio sebi. Taj je stan, paralelno s tim radovima u podrumu, proširio na terasu s jedne i druge strane zgrade (terasa ide okolo stana).
Ja sam ga početkom 2009. prijavila građevinskoj (zatvaranje terase i stanovi u podrumu) a i podigla sam dvije tužbe protiv njega ... zbog nedostataka u stanu te umanjenja vrijednsti. Prijava građevinskoj je 2 godine stajala u ladici, te je tek nakon moje urgencije proslijeđena u postupak krajem prošle godine, no na uviđaju se još nitko nije pojavio. U međuvremenu smo mi suvlasnici još jednom zajednički podignuli prijavu građevinskoj u 11. mjesecu 2011. godine. Upravitelja imamo, no od njega nikakve koristi, bojim se.

A to arh snimanje se mora fizički izmjeriti ili se može napraviti prema projektu ili etažnom elaboratu ili ....?

ZZZdenka, hvala ti puno na informacijama, vodim te na kavu kad navratiš u Zagreb
__________________
NEVER BE AFRAID TO SAY WHAT YOU FEEL
ZZZdenka is offline  
Odgovori s citatom