Pogledaj jedan post
Old 11.03.2008., 12:09   #8
pojednostavnjeno, i u suvremenom jeziku:

Quote:
badM kaže: Pogledaj post
Eh, kad već gnjavim da gnjavim kako treba.. Što zapravo označava pojam metaksa u Platonovom objektivnom idealizmu? Pokušah nešto izvući sa ovog linka, ali sve mi je dosta nejasno.
Ideja određuje po čemu je nešto to što jest, ona je bit nečega.

Ukoliko postaviš pitanje ''po čemu je netko punker'', odgovor je ''po tome što je sudionik u punk pokretu''. To, naravno, implicira niz detalja, ali u osnovi ga dioništvo (učešće) u ''ideji punka'' određuje kao punkera.
Ta ''ideja punka'' postoji i bez tog pojedinačnog punkera - no on nije punker bez da u sudjeluje u tome.

Dakle, za područje kulture je to lako razumljivo. No Platon smatra da to vrijedi za sve. Konj je konj po tome što sudjeluje u ideji (formi) konja. Neki konj i neko prase imaju uglavnom iste molekule - ono što određuje konja kao jedno a prase kao drugo je pripadnost vrsti. Ta pripadnost nije određena ovim ili onim molekulama (organske molekule su uglavnom slične za sve velike sisavce) nego njihovim rasporedom, dakle formom. Riječ forma je latinski za grčko eidos (a tu je riječ Platon koristio paralelno uz idea). Ta forma je, kažemo danas, pohranjena u genetskoj in-forma-ciji.
Ova hrpa molekula je sat ako pokazuje vrijeme - dakle, ako sudjeluje u ideji sata.
Čovjek je pravedan stoga što sudjeluje u pravednosti, umjetnik ako sudjeluje umjetnosti, i slično tome.

Naravno, mi bismo rekli (poput Aristotela) da bez ijednog nositelja ''ideje punka'' ne bi bilo nikakvog punka. Također poput Aristotela, da formu konja određuju konjski preci, a ne sudjelovanje u ideji konja.

No, Platonov je idealizam objektivan - on ne smatra da ideja ovisi o sudionicima u njoj, nego je obrnuto. Ideja određuje nas, a ne mi nju. Ideja nije ''u našem umu'', a osobito je ne ''stvara naš um'' - mi u njoj možemo sudjelovati ili ne, pa biti baš to nešto što sudioništvo u toj ideji određuje ili ne biti to.
Ideja sata je prethodila stvarnim satovima - najprije je netko shvatio da bi bilo dobro tako nešto imati, i da je možda to moguće napraviti; tek potom je nastao stvarni fizički sat.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom