Tema: Ovrhe
Pogledaj jedan post
Old 17.04.2006., 16:52   #27
Quote:
swaschta kaže:
Ja kanim sve otplatiti jer mi je izgledno da cu to moci mozda unutar nekih 6 mjeseci. U tom slucaju mi se fucka i za crne liste, i tako ne zelim imati vise posla s bankama.

No, ipak, zanima me pitanje zastare, ovdje su bila podijeljena misljenja, od toga da je nema do toga da je 3 godine. Ako je ovo drugo, da li se zastara racuna od dana proglasenja cijelog kredita dospjelim? Produljuje li utuzenje, ovrha, drazba... racunanje zastare?
Da razjasnimo tu zastaru jednom za svagda. Ako je postupak ovrhe u tijeku zastare nema ni pod milim bogom. Koliko dugu traje postupak nije bitno.

Ako se postupak ovrhe obustavi zastara ponovo počinje teći. Da to slikovito objasnim.

Ako ti je rata (bilo koja) dospjela na naplatu 1. lipnja 2000. i banka nije pokrenula ovrhu, zastara za tu ratu nastupa 1. lipnja 2003.

Ako je banka pokrenula postupak ovrhe prije 1. lipnja 2003. i ovrha je još uvijek u tijeku (računaj danšnji datum) potraživanje banke NIJE u zastari, jer je postupak pokrenut prije 1. lipnja 2003.

Međutim ako se postupak ovrhe obustavi iz bilo kojeg razloga (što uključuje i nemogućnost naplate) te banka nakon 1. lipnja 2003. podnese prijedlog za ovrhu u kojem je uključena i ta rata, onda je to potraživanje u zastari.

Oped, moguće da nisu sva potraživanja u zastari, već samo one rate kojima je datum dospijeća bio više od 3 godine prije podnošenja prijedloga za ovrhu.

I svakako da ne zaboravimo, ovo je obavezno za napomenuti. Sudovi/javni bilježnici ne paze na zastaru po službenoj dužnosti, već je ovršenik dužan istaknuti prigovor zastare na određena potraživanja!!!!!
__________________
Summum ius, summa iniuria.
johnny_b_good is offline  
Odgovori s citatom