Tema: GMO
Pogledaj jedan post
Old 28.03.2007., 11:13   #96
Quote:
MoW kaže: Pogledaj post
Učio sam ja puno o genetici i znam puno o nasljeđivanju svojstava. Nisam to pitao. Ovdje me ne zanima toliko teorija, budući da tu teoriju nisu znali naši preci. Oni su mogli jedino vidjeti da neka biljka bolje ili lošije uspijeva i uzimati onu koja bolje uspijeva. Sumnjam da su oni u 5000 BC išta križali.
Zato mi je misterij otkud te žitarice.
Pretpostavimo da je netko uzgajao par sojeva divlje riže. Usput, japanska divlja riža je vrlo dugog zrna i crne boje. Je li moguće od nekoliko sojeva takve divlje riže samo odabiranjem onog soja koji bolje uspijeva dobiti posve novi soj/vrstu kroz, idemo reći 1000 godina/naraštaja.
Ja se u to ne bih kladio, a mislim da će se sa mnom složiti mnogi koji su vidjeli/jeli divlju rižu. Ona je samo vrlo daleki srodnik "domaće" integralne riže.
Na kraju, ako je tome i bilo tako, zar su svi prijelazni oblici izumrli?
Ima više vrsta riže i domestifikacija je počela usporedno na više lokacija
http://en.wikipedia.org/wiki/Rice

Riža, i druge žitarice ne mogu rasti bilo gdje, npr. u šumi... Većinu pogodnih mjesta zauzimaju željene sorte; raniji/prijelazni oblici su na rubnim područjima gdje se ne vrši obrađivanje i ekološki uvijeti im koliko-toliko pogoduju. Dolazi do hibridizacije između "dobrih" i "loših"/divljih sorti i "loše"/divlje s vremenom nestaju jer ljudi za sjeme uzimaju samo one koje daju kvelitetniji prinos. Zato je danas nestala većina autohtonih/izvornih sorti žitarica.

A možda su nam ih donijeli svemirci... simon says.


@ Shan Yu
sada je "organic" u modi, isto kao što su u Amerci 50/60/70 bili automobili sa kamionskom kubikažom i potrošnjom; inače SVA je hrana organic.
...
A kaj da ti velim kad ionako nema smisla... organska ili GM uskoro je neće biti dovoljno
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom