Pogledaj jedan post
Old 20.04.2009., 17:41   #10
Quote:
Flato kaže: Pogledaj post
Poslao(prije 10ak dana) sam upit prodavatelju i baš mi je on preporučio 50 ks kao prihvatljivo za blaže opterećenje.
Slažem se da je bolje imati rezervu i voziti na 70% gasa.
Pretpostavljam da ću još kretko vrijeme pratiti oglasnike, malo uzeti rabljene u razmatranje pa evenrualno potegnuti po primorju pogledati nešto. Gumenjaci mi se oduvijek sviđaju unatoč mistificiranju starije garde koja ne priznaje ništa što ne može odvaliti mol prilikom sudara
Na što obratiti pažnju prilikom kupnje gumenjaka starog do 5 godina?
Hvala!
Gumenjak star do 5g bi trebao biti u dobrom stanju, pogotovo obrati paznju na plasticno dno koje pregledavas kao i za gliser (da li je udarano, zasticeno od obrastanja trave,...). Oni se rade od razlicitih materijala (razlika je i u cijeni) ali mislim da svaki uz dobro odrzavanje moze izdrzati bar 15g, bez obzira bio on on gume, plastike ili hypalona (upravo sam dobio na poklon malog "plasticnog" gumenjaka starog bar 15g koji je bio pravilno uskladisten i izgleda kao novi). Pogledaj kao ti je organiziran prostor u gumenjaku, koliko ima spremista, kolika mu je tezina (sto je kvalitetniji, to je i laksi ali i skuplji) i sl.
za gumenjaka od 4-5m ti je 50ks sasvim dosta, ne zaboravi da se trosarina placa (6000kn+PDV) na motore iznad cca. 45ks. Mozda ce ti i 40ks biti dovoljno ako neces previse ljudi vozit u njemu pa nema trosarine. Ako ti odgovara mozes uzeti i Evinrude E-tec od 40ks koji se moze lako/relativno jeftino u servisu pojacati na oko 55ks (to mi je potvrdio prodavac iz Rijeke koji je glavni zastupnik za Evinrude u Hrvatskoj - Unimar) bez stetnih djelovanja pa ni onda nema trosarine?!

inace, moras racunati da gumenjak od 5m ima prostora kao i plasticni gliser od 3.5m, tako da smatram da su oni odlicni za prijevoz (laksi od plasticnih, s istim motorom brze idu i manje trose, laksi za izvuc na trajler) npr. ronioca, ali ne i za ikakav boravak na njima (probaj se ispruzit na ono sto proizvodjaci zovu prednjim suncalistem, ako i uspijes nekako stati sigurno nitko nece pored tebe). Nazalost, cijena im je obicno veca od plasticnog broda iste duzine

Za kraj, kod kupovine iceg polovnog vazi pravilo da gledas od koga kupujes vise nego sta kupujes jer je bolje kupit starije i mozda skuplje ali dobro odrzavano nego mladje ali potpuno zapusteno (npr. ako ti kod probne voznje vlasnik odmah da pun gas na hladni motor, ne kupuj kod njega, pitaj i sto koristi za antifouling dna i propele/noge motora, ima li garazu ili bar ceradu za brod, da li je brod stalno u moru ili garaziran...)

Pozdrav
open510 is offline  
Odgovori s citatom