Pogledaj jedan post
Old 24.03.2017., 18:52   #16
Quote:
Dankomat kaže: Pogledaj post
Nedavno sam prodao građevinsko zemljište u okolici Zagreba po cijeni od 50000 eura. I našao sam se u velikoj nedoumici- da li kupiti jednosobni stan u Zagrebu i iznajmiti ga za cca 200-250 eura, ili spomenuti iznos investirati u zlato. Svi smo svjedoci sve većeg pada nataliteta u Hrvatskoj. U skorijoj budućnosti prijeti nam demografska katastrofa. O daljnjoj budućnosti se ne usuđujem ni govoriti! Stanovnika je sve manje iz triju vrlo jednostavnih razloga:

1) Jedan dio stanovnika se seli u inozemstvu u potrazi za boljim životom

2)Drugi dio stanovika umire

3)Treći dio stanovnika koji ostaje u Hrvatskoj biva sve stariji i stariji

Naposljetku, doći će vrijeme da se nekretnine neću mati kome prodati niti iznajmiti, jer će ponuda stanova, nažalost, biti veća od broja stanovnika u Hrvatskoj. S druge pak stane, zlato je u proteklih 10 godina utrostručilo svoju vrijednost, a u poslijednjih 20 godina učetverostručilo. Međutim, u odnosu na neke druge investicijske opcije, minimalne cijene zlata definirane su i troškovima proizvodnje čistog zlata, odnosno eksploatacije zlata iz zemljine kore i njegovog rafiniranja. Trenutačan trošak proizvodnje 1 unce zlata na ovaj način iznosi oko 900 do 1.000 dolara, dok je burzovna vrijednost unce čistog zlata oko 1.250 dolara. Drugim riječima, zbog troškova proizvodnje, ali i zbog uporabne vrijednosti (kao nakit i u industrijske svrhe), vrijednost zlata ne može pasti „do nule“. Upravo iz tog razloga je zlato najsigurniji oblik ulaganja, u svakom slučaju nemjerljivo i neusporedivo sigurniji u odnosu na ulaganje u dionice, investicijske fondove i tomu slično, a o štednji da i ne govorim.

E sad...kratkoročno gledano, meni bi više odgovaralo kupiti nekretninu i ubirati mjesečni najam od najma iste, dok bi dugoročno gledano bilo puno isplativije kupiti zlato jer za nekih 20-30 godina, ako cijena zlata nastavi rasti kao i do sada, mogao bih kupiti čak 3-4 stana! Sad nastupa ono glavno pitanje zbog kojeg sam i otvorio ovu temu- gdje uložiti 50000 eura-u nekretninu ili u zlato?

Unaprijed hvala na odgovorima!
Ja bih uložila u neke hrvatske turističke dionice.
Osobno imam dionice Valamara i jako se fino može uprihoditi. Oni se orijentiraju na malo luksuzniji turizam, dakle nešto što u Hrvatskoj jako fali, velik dio dobiti reinvestiraju.
Počela sam prije 2 godine ulagati, tada je bio na 19, sada je na preko 40.
To je jedna stabilna, ziceraška dionica koja može propasti jedino ako kolabira naš turizam, za što smatram da su šanse izuzetno male.

Evo, malo prouči i sam.

https://www.mojedionice.com/dionica/RIVP-R-A
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom