Pogledaj jedan post
Old 14.09.2012., 13:41   #3318
otkazni rok u lopovskoj firmi

pitanje moga frenda o njegovim pravima..ako znate, pomagajte što prije.. hvala!

U jednom d.o.o.-u sam trebao raditi 3mj, ali sam dao otkaz 23 dana prije isteka ugovora iz više razloga (mobbing,neplaćeni putni troškovi,neisplaćeni i ukradeni prekovremeni sati,odrađivanje i po 15h dnevno bez slobodnog dana u tjednu, itd).Kolektivni ugovor nisam dobio, ali mi je rečeno da moram odraditi 15 dana otkaznog roka. S obzirom da sam imao hrpu prekovremenih sati (u 2,5mj rada sam imao samo 3 slobodna dana, a radilo se nekad i po 16h dnevno) koji neće biti isplaćeni, već idu u slobodne dane, ja taj otkazni rok, po meni, niti ne moram odraditi. No, naravno, više od pola sati mi je ukradeno te rečeno da imam samo 6 slobodnih dana i 1 ili 2 dana godišnjeg.. Nakon otkaza, otišao sam na bolovanje (jer su htjeli da odmah odradim otkazni rok) na koje nisam bio u mogućnosti otići tijekom rada, već sam radio bolestan.
Da li ti slobodni dani idu u otkazni rok? Da li ja nakon bolovanja imam pravo iskoristiti prvo slobodne dane i godišnji odmor ili sam dužan odmah nakon isteka bolovanja prvo odraditi otkazni rok? Da li sam, u slučaju da iskoristim prvo te slobodne dane nakon bolovanja, a u međuvremenu istekne ugovor o radu (jer ističe za 15-ak dana), i dalje dužan odraditi otkazni rok (jer ta firma ionako ne misli zaposliti nekog drugog jer im se promet smanjio)? Ja taj otkazni rok ne želim odraditi jer zapravo već imam dovoljno prekovremenih kao da sam ih odradio, a i dosta mi je mobbinga od strane šefa. Koja je posljedica mog neizvršavanja otkaznog roka? Da li mi mogu ne isplatiti zadnje dvije plaće, putne troškove koje mi još duguju i prijetiti zadržavanjem radne knjižice? Inače, to je firma koja se ne pridržava Zakona i već je prijavljena Inspekciji rada od strane moje bivše kolegice, no bez efekta. Od prvog dana nam je rečeno: „ako dođe inspekcija, radite 6h i 40min dnevno, te imate 1 dan u tjednu slobodan“ što je, naravno, laž. Radilo se svaki dan (u 2mj i tjedan dana sam imao samo 3 dana slobodna), jedna smjena traje 7h, a radio sam i par dana zaredom od 6.30 do 23h, te jednom 6 dana zaredom obje smjene, nisu nam isplatili putne troškove za obuku niti ijedan prekovremeni sat za koje su rekli na kraju da idu u slobodne dane, liste radnih smjena za slijedeći tjedan se sastavljala u nedjelju... uglavnom, nakon otkaza, tražio sam uvid u svoje radne sate (dobio sam na uvid listu za inspekciju, ne realnu), a na upit za tu realnu listu, odg.šefa je bio: „još je nisam napisao“- ni za kolovoz ni za rujan.. kolektivni ugovor nisam isto dobio, a ugovor o radu sam dobio 2tjedna nakon potpisivanja (koji nam nije dat da pročitamo) i to tek na svoj zatjev...
LoLu is offline  
Odgovori s citatom