Pogledaj jedan post
Old 06.12.2008., 12:44   #20
Quote:
mlijekopija kaže: Pogledaj post
nisam rekla da taj netko ne bi opstao... dapače... nego da bi svi ostali propali. a i to ne može biti sve legalno... objasnim kasnije - kad vidim tatu - on ima sve te računice u malom prstu... al općenito gledano - kad se sve skupa zbroji i oduzme - ovo je sad realna cijena prijevoza a sve ostalo bi bila teška muljaža i prelijevanje para iz jedne firme u drugu da ne velim pranje novaca.
Zaista bi svi Zagrebački taksisti propali da ih transplantiramo u taxi sustav nekog normalnog grada s funkcionalnim taxi prijevozom. Naime, u drugim gradovima od taksista bi se očekivalo da voze ljude umjesto da igraju šah na stajalištima i da naplaćuju cijene slijedeći zakone lokalnog tržišta, a ne umjetno regulirane cijene koje štite monopol

Što se realne cijene tiče, objasni tu "realnu cijenu" (čitaj, najskuplju u Evropi) taksistima u Rijeci, Sarajevu, Beogradu, Beču, Parizu, Ateni, Londonu, New Yorku... Tamo taxi djeluje po pravilima tržišta što znači da taksisti dobijaju upravo onoliko koliko vrijede.
Quote:
mlijekopija kaže: Pogledaj post
naravno da se to korisnika taxi prijevoza ne tiče jer - iskreno i meni bi ponekad odgovaralo da mogu sjest na taxi i doć doma fino i pristojno a ne snifat one miomirise po tramvajima i slušat pijane luđake kak se svade i nadat se da me nitko neće opalit po tikvi jer mu je eto dosadno (mali komentar na ove divljake po gradu) ili još bolje slušat babe i trpit udarce njihovih 500 vrećica koje cimaju s placa u vrijeme najvećih gužvi... dakle - svi se slažemo da bi bilo praktičnije i bolje s nižim cijenama.
Eto, to čini ogromnu razliku u kvaliteti življenja u Zagrebu i npr. Barceloni gdje smo kao siromašni studenti rutinski svuda išli taksijem. U Hrvatskoj smo prisiljeni da koristimo noćni prijevoz (sucks!) ili ginemo pijani za volanom. Za razliku od drugih velikih gradova, Zagreb nema metro, te ima vrlo neredovit i nesiguran ZET, što znači da bi nas funkcionalna taxi služba spasila. Ali ne, političari na pozicijama (čitaj Bandić) štite trenutni status quo gdje šačica taksista glumi da je vožnja taksijem nekakva ekskluziva koju mogu priuštiti bogati. 1000 taksija, a pogotovo ako se uzme da većinu vremena stoje na stajalištima nikako nije dovoljno za Zagreb, npr. London koji ima Metro i razvijenu željezničku mrežu svejedno ima 5 taksista na tisuću ljudi. U svakom normalnom velegradu, ako se voziš centrom okružen si gotovo ekskluzivno taksijima (tamo se taksiji još i daju prepoznati po boji, dok kod nas ni to nisu uspjeli "regulirati" jer to taksistima nije dovoljno komotno pošto auto koriste i za po doma).
Quote:
mlijekopija kaže: Pogledaj post
ali gledano sa strane taxista - legalno to nije moguće. osim ako ne mislite radit sa stalnim manjkom.
Reci to onima u Rijeci. Da voze ljude umjesto da stoje parkirani, svi bi bili bogati ko Krez, ali jebiga, za to bi morali smanjiti cijene...
Quote:
mlijekopija kaže: Pogledaj post
al to bi značilo i da bi 2000 sadašnjih taxista završilo na cesti bez posla. il kolko ih već ima. zato da bi njih 150 - 200 radilo... 2000 obitelji bi skapavalo od gladi. a ovih 150 - 200 bi živilo (životarilo) na nekoj bijednoj plaći. ili bi se zaposlilo studente??? kojima bi bilo super vozikat se po gradu pa makar i za 2000 kn mjesečno??? kad bi taj netko dao pristojnu plaću postojećim taksistima s kojom oni mogu preživit mjesec - zašto ne? pa ako bi taj održavao i aute - zašto ne??? a u to sumnjam... jer kod nas će te svatko okrast pa si ti misli kak ćeš prehranit familiju.
Završilo na cesti? Pa nije li ideja da taksisti završe na cesti umjesto na stajalištima?

Ne, ne bi nitko izgubio posao, da se ljudi voze taksijima posla bi bilo preko glave, kao što je u drugim gradovima, ali istina je da bi plaće bile niže i upravo je to razlog zbog kojeg se taksisti i njihovi zaštitnici grčevito bore za održanje monopola. Dakle demonopolizacija bi dovela do:
1. sniženja cijene taksija (2-3x)
2. sniženja prosječne plaće taksista negdje u rang prosječne plaće HR
3. značajnog povećanja broja zaposlenih u taksi službi
4. povećanja kvalitete usluge pošto bi se taksisti međusobno borili za klijente
5. značajnog povećanja posla koji jedan taksist dnevno odradi. Umjesto guranja šahovskih figura, vozili bi ljude
6. ogromnog povećanja kvalitete življenja u Zagrebu. Vremenom bi se ljudi navikli koristiti taksije, manje ljudi ginulo bi jer se pijani vraćaju kući autom, više slobodnih parkirnih mjesta pošto bi neki radije koristili taksi za odlazak na posao/posjetu od vlastitog auta, a sami taksisti više ne bi zauzimali "stajališta".
Quote:
mlijekopija kaže: Pogledaj post
nije li pametnije zadržat profesionalne vozače koji između ostalog moraju polagat i nekog jarca u turističkoj zajednici o znamenitostima grada??? kaj neki studoš koji nije iz Zagreba zna o Zagrebu??? plus kaj oni ne bi trebali bit profesionalni vozači... to je ko da slomiš ruku i odeš zubaru da ti stavi gips (karikiram). ja ne bi baš sjela u auto nekom balavcu sa dvije - tri (ako i toliko) godine vozačkog iskustva... i to od doma do prve birtije i natrag... hmmm....
Moja iskustva s taksistima u Zagrebu je da nemaju ni želje da pomognu, niti znanja o gradu, a stranca vide kao izvrsnu žrtvu za pljačku. Zauzvrat, taksisti u Londonu moraju polagati ispit u kojem moraju znati lokaciju svake, ali baš svake uličice u širem centru grada!!
Inače, mislim da Hrvate pretežito zanima što jeftinija i udobnija vožnja, a ljepota i načitanost taksista nisu neka bitna kategorija. Siguran sam da bi se za ljude koji ispunjavaju tu nišu našla neka firma "Muzej taxi" ili slično - ljepote kapitalizma i slobodnog tržišta.
Quote:
mlijekopija kaže: Pogledaj post
udruga taxista je ko i sindikat. samo zato jer se radi o obrtnicima se zove udruga. pa uvijek su obrtnici bili u nekim cehovima. a da nema udruge - bio bi još veći kaos. jer bi onda svako naplaćivao kak bi mu se htjelo pa bi se jednom za 10 kn vozili 2 km a drugi put tih istih 2km za 100kn.
Da, udruga taksista je kao sindikat koji štiti povlašten položaj trenutnih vozača taksija i kao rezultat ispaštaju svi ostali.
Kaosa ne bi bilo, zato što postoje jebeni CJENICI i upravo po njima i kvaliteti usluge bi ljudi birali ko će ih voziti. Tako stvari funkcioniraju u svakom gradu u kojem sam bio - osim u Zagrebu.
Quote:
mlijekopija kaže: Pogledaj post
drugi put objasnim u brojkama zašto bi niže cijene bile nemoguće a da su legalne. valjda bu vam onda svima jasnije sve ovo kaj sam gore nabrijala... sorry svima na romanu, al tu se radi i o mojoj egzistenciji...
Eh, te brojke bih volio viditi. Vjerojatno su slične onima kojima građevinari objašnjavaju da stan ne može ići ispod 2500€/m2.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom