Pogledaj jedan post
Old 30.08.2011., 03:05   #48
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Trcanje ti u ovoj fazi ne preporucam. Preveliko je opterecenje ne samo na zglobove, vec i na donji dio kicme.

Zasto ti setnja ne prija?
No, kada je vec tako, pobrini se da sto prije razgovaras sa strucnom osobom, idealno s trenerom za sportske ozlijede. Mene je vec jedan takav trening naucio mnogim stvarima tj. vjezbama koje radim stalno, a trose mi max 5-10 minuta. Ne trebaju ti cuda, samo nekoliko bejzik vjezbi koje mozes ubaciti u svakodnevicu, gotovo ritualno, kao jutarnju kavu, ili pranje zubi.

Ukoliko budes vjezbao, pazio kako dizes teret, spavao pravilno i vecinu dana umjereno hodao umjesto sjedio, moci ces i potrcati jednog dana, pa cak i dulje voziti bicikl. Ja mogu No, to mora postati nacin zivota, drugacije ne ide.
Ukoliko imas sjedilacki posao, obavezno se ustati svakih pola sata, do sat, istegnuti, prosetati. Imati svijest na kicmi, cim osjetis da se savijas, stisnuti trbuh i ispraviti se. To nije lako jer se covjek zaboravi, ali ako se i nekoliko puta dnevno ispravis nakratko, opet je bolje nego da si stalno sagnut. Trazi si izgovore da se ustajes, tipa, odes na automat po vodu svakih sat vremena, sto ce te dodatno provocirati na odlaske na wc i slicno. Nadam se da imas normalne sefove

Nemoj si stetiti besmislenim vjezbama poput voznje statickog bicikla. Nadji ono sto ti bolje odgovara i manje te frustrira.
Ma dobio sam ja set vezba za uradit svaki dan od lekara ali to su bile za mene kao light vezbe. Uradio par puta i to je to zaboravio. Ja sam pod vezbe podrazumevao ono full snaga ( srce bije nad 140, znoish se) teshko ali kad sve zavrshi i tush ondak se osetish oslobodzeno, svezo i sretno. Ni sam shvatio da su te vezbice ustvari most prema ono za koje ja "glupo" shvacam da je vezbanje. Ja ustavri sam vezbao kao konj i mislio da to "konjsko" vebzanje je samo ono pravo. U shushtine je to koje ti kazesh set "inteligentne" vezbe, a ne statckih "konjske". Da da dobar i sustinski savet.
Posao mi je takav sedeci ali i sefovski tako da nije kritican, znam si priushtiti long walk na "duplu" pauzi . Da spavanje je isto kriticno to sam brzo shvatio i reshio. Setnja mi je ala bala, neki put osetim bol u kicmi (ako shetam vishe od 2 sata).
Sad mi se mota po glavi onaj orbitrek neznam dali da ga uzmen ili onu spravi za veslanje (konjski menatalitet me ne napushta tako lako ).
Problem je da ne mogu da si priustim teretanu svaku dan, prosto je nemogu ubaciti u dnevni ritam i obvrske. Tako da definitvno moram trazhiti i naci neku formu "inteligetnog" i konjskog vezbanje kod kuce. Kuca znaci sloboda a i prakticnije je.
Kako i da je puno hvala na savete, nekad covek ne vidi sumu od drveta pa je dobro da mu neko sa strane posoci neke stvari.
mkBG is offline  
Odgovori s citatom