Tema: TAO
Pogledaj jedan post
Old 03.02.2009., 22:19   #91
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
Što je Tao?
Što je Taoizam?..
Iz Tao Te Ching,:
Prvi stih:
Tao koji može biti izrečen nije apsolutni Tao.
Ime koje može biti izrečeno nije apsolutno ime.
Bezimeno je početak Neba i Zemlje.
Imenovano je majka deset tisuća stvari.
Uvijek bez želja, jedan može vidjeti tajnu.
Uvijek željan, jedan vidi manifestaciju.
Ovo dvoje izvire iz istog izvora ali se razlikuje u imenu; to se pojavljuje kao tama.
Tama unutar tame.
Prolaz (vrata) u sve misterije.


(prijevod Gia-fu Feng)

Ovo je jedan prijevod , ima ih različitih (koliko sam se upoznao s tim) ali u suštini govore isto.
A kad ste se već dotakli Maya, onda je nesumljivo da je njihov Hunab Ku isto što i Tao. Neizrecivo i nemjerljivo “božanstvo”. Početak i kraj svega. “Živa crna rupa”.
Hunab Ku je ono što daje pokret i mjeru - Centar galaksije - Kozmičko srce – vrhunski Bog.

Zato je kod Tao simbol krug a kod Maya je on u ranom razdoblju bio nepojmljiv, neopisiv pa samim time i bez simbola. Što je samo po sebi logičnije jer i ovdje jasno kaže – “Tao koji može biti izrečen nije apsolutni Tao.” – dakle ako je neizreciv onda je samim time i neopisiv i nemoguće ga je dočarati i slikom.
No, iz potrebe ljudi su si to jednostavno morali dočaravati. Ako ne umom onda bar slikama.
To je onaj isti krug s krakovima “Kotač Dharme” iz Budizma s osam krakova prosvjetljenja.
Sve se u konačnici vrti oko istog (centra galaksije) – odakle izvire svijest koja manifestira život i gdje se sve opet vraća.

Mislim da Tao ipak nije poimanje cijelog Univerzuma niti to znači. Nekako mi pretenciozno zvuči da bi netko došao do poimanja svijesti izvan vlastitog izvora.

A Taoizam? Religija, nauk?!
I sve one (kako je već ovdje navođeno) tehnike, vježbe i pokušaji - rekao bih, u potrazi za Tao.
I kontakt s istim za cijelo vrijeme zemaljskog života?!
Who am I is offline  
Odgovori s citatom