Pogledaj jedan post
Old 17.10.2010., 22:39   #6565
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Iva ja sam čula da je artičoka jako dobra za jetru.

Evo malo sa neta o njoj:

Znanstvena potvrđenost artičoke

Tridesetih godina 20. st. prva istraživanja su dokazala višestruku ljekovitost artičoke: zapažena je pojava širenja žučnih kanala, uz istodobno pojačano izlučivanje žuči kao i povoljno djelovanje na bolju prokrvljenost i regeneraciju tkiva jetre, ali i smanjenje mogućnosti zastoja protoka žuči, te zadržavanje toksina u jetri. Nakon dvomjesečnog ispitivanja na životinjama, zamijećen je pad vrijednosti kolesterola kod štakora koji su dobivali ekstrakt od listova artičoke. Ekstrakt uziman profilaktički štitio je jetru štakora od otrova.

Više od 500 pacijenata s nespecifičnim probavnim poremećajima 6 tjedana primalo je dozu od 320 do 640 mg ekstrakta od listova artičoke ili placebo 3 puta na dan. Simptomi su se popravili kod skupine koja je dobivala ekstrakt, ukupno za 71%. U usporedbi s polaznimvrijednostima nadutost se smanjila za 66 %, bol u donjem dijelu trbuha za 76 %, a mučnina čak za 82 % !

U podskupini od 300 pacijenata ispitane su i vrijednosti masti u krvi: kod osoba koje su dobile ekstrakt artičoke trigliceridi su pali za 12,5 %, a ukupan kolesterol za 11,5 %. Korisni je kolesterol (HDL) lagano porastao za 2,3 %.

Nedavno je napravljeno istraživanje gdje je sudjelovalo osam liječnika opće medicine, koji su kod svojih pacijenata promatrali i bilježili učinkovitost i podnošljivost dodatka prehrani koji sadrži ekstrakt listova artičoke. Pacijenti su uzimali 400 mg suhog ekstrakta listova artičoke, što približno odgovara 5000 mg svježe artičoke. Ponovno je dokazan blagotvoran učinak artičoke! Vrijednost kolesterola je pala, došlo je do opće regeneracije jetre, a nadutost igrčevi u želucu i crijevima su se smanjili kod 89 % pacijenata.

Studije provedenom na Univerity of Tuebingen u Njemačkoj, dokazano je da artičoka sadrži antioksidante, premda se ne zna je li to glavni mehanizam blagotvornog djelovanja na jetru. U svakom slučaju, u navedenoj studiji pokazalo se da je šteta koju jetri prouzroče slobodni radikali puno manja ukoliko je prisutan ekstrakt artičoke.

Kada koristiti artičoku?

Primjena artičoke sa znanstvenog stajališta preporučuje se:
› kod visokog kolesterola tj. s ciljem snižavanja masnoća u krvi
› poboljšavanja protoka žuči i funkcije jetre
› kod otežane probave, žgaravice, osjećaja “kruljenja” u crijevima, nadutosti i bolova u trbuhu

Osim ovih glavnih indikacija, uz savjetovanje s fitoaromaterapeutom, katkad se može razmisliti
o upotrebi artičoke i kod:
› ciroze jetre i zaštite jetre od svih toksina i infekcija
› mučnine
› prilikom regeneracije (obnavljanja) jetrenih stanica
› kod oboljenja bubrega i pijeska u bubrezima (ima diuretičke sposobnosti)
› u slučaju azotemije, tj. trovanja otrovima vlastitog tijela koje uzrokuju oboljeli bubrezi, zastoj mokrenja i slično
› kod gihta
› kod problema s reumom
› kod zatvora i općenito probavnih smetnji (artičoka je blagi laksativ)
› kod oboljele slezene
› artičoka se kao antioksidativno sredstvo preporučuje i kao snažno prirodno sredstvo u borbi protiv slobodnih radikala i mobiliziranja energetskih rezervi.

......

S artičokom se preporučuje uzimanje omega-3 kiselina. Za razliku od uvriježena mišljenja, omega-3 kiseline nisu sadržane samo u ribljem ulju. Ono sadrži EPA (eikozapentaensku kiselienu) i DHA (dokozaheksaensku kiselinu). Preparat bi trebao sadržavati i ?-linolensku kiselinu (ALA). Poznato ulje bogato ALA-om je ulje lana, ali i ulje jezgre oraha (Juglans regia) i ulje konoplje (Cannabis sativa). I omega-3 kiseline smanjuju povišen kolesterol, ali njihova ljekovitost dolazi prije svega do izražaja zbog preventivnog djelovanja na proces ateroskleroze.

Poznato maslinovo ulje nije ljekovito zbog sadržaja masnih kiselina, nego prije svega zbog koleretičnog djelovanja, tj. poticanja lučenja žuči. Općenito vrijedi pravilo da gorči tipovi maslinova ulja djeluju bolje koleretično.

I brojne druge biljke katkad se koriste s artičokom. To mogu biti crvena gljivica riže (Monascus purpureus) koja smanjuje sintezu kolesterola, te piskavica (Trigonella foenum graecum). O smislenoj terapiji porazgovarajte sa stručnim fitoterapeutom.

Nuspojave, kontraindikacije i interakcije s lijekovima

U vrlo rijetkim slučajevima nastupaju želučano-crijevne tegobe. Moguće su i alergijske reakcije (kod ljudi alergičnih na biljke porodice Asteraceae). Zbog koleretičnog svojstva, ekstrakti artičoke ne smiju se koristiti kod opstrukcije (začepljenja) žučnih kanala, a u slučaju žučnih kamenaca prije primjene posavjetovati se s liječnikom.
evo naprijed sam pisala da sam prosle godine pila tablete articoke i evo u ovom zadnjem dijelu prepoznah nuspojave e pa stvarno zar nisam peh jer sam ja imala ove zelucano-crijevne tegobe a mozda mi je to bilo i uzrok onim silnim problemima prosle godine kad mi je stomak u popodnevnim satima bio kao kod trudnice ali eto dobro je da sam procitala i ovo. nesto mi ipak nije jasno ja jedem articoku onako u salati i nisam primijetila da imam ovakve tegobe dal to moze biti da u tim tabletama ima neki sastojak koji meni ne pase. ubijedjena sam da je to ali mi i svaki vas savjet mnogo znaci.
Ziza Kovacevic is offline