Pogledaj jedan post
Old 29.06.2011., 20:14   #301
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Gnosticizam vs Hrišćanstvo

Napomena - pod "hrišćanstvom" mislim isključivo I vek AD, dakle osnivanje i razvoj hrišćanstva jedino u okviru I veka, ne II, III ili kasnije.


Drugim rečima - zastupam teoriju da novozavetni spisi nemaju veze sa gnosticizmom, osim što pišu protiv njega.

Ako neko smatra drugačije - možemo na javnu debatu.
Ja branim tezu da je gnosticizam pravo kršćanstvo, ali ne gnosticizam svakakvih struja, već gnosticizam (u pravom značenju riječi koja je spoznaja/znanje) Isusa iz Nazareta koji svojim učenjem daje čovjeku spoznaju/znanje/učenje (gnozu) po čovjekovu duhu, dakle razlika je u tome da gnosticizam zastupa unutarnju predaju i prosvijetljenje za razliku od institucionalnih religija koje djeluju izvana.

Primjer gnostičkog evanđelja u NZ je Ivanovo evanđelje a van NZ to je Tomino evanđelje i Knjiga Tome borca za prvenstvo (oboje se nalazi u linku u mom potpisu).

Ja sam dakle voljan raspravljat po bazi koju sam ovdje objasnio. Ako nešto nije jasno mogu pojasnit. I meni sam takav naslov nije točan, jer "gnosticizam (spoznaja) vs kršćanstvo" ne drži vodu jer upravo kršćanstvo je gnosticizam(spoznaja).
bumbar is offline