Pogledaj jedan post
Old 07.04.2011., 20:04   #17
Quote:
ok_bukowski kaže: Pogledaj post
Kako je bilo obraniti se ne bih puno pisao, a na kraju je zbog okruzenja ponestalo municije i vec su bile uradjene pripreme proboja i izvodjenja cijelog Hrvatskog naroda preko Uskoplja, i u razgovoru s borcima iz Novog Travnika koji su bili odabrani za akciju proboja cuo sam ovakav primjer optimizma:"Naravno da cemo se probiti i drzati prolaz koliko treba da se narod izvuce, pitanje je samo koliko ce nas ostati lezati mrtvi u blatu." To je znaci bilo u drugom mjesecu 1994 a onda je 28.2.1994. zakljuceno primirje i plan probijanja je postao bespotreban.
Doslovce prvi puta čujem za planiranje nekakvog proboja svih naših postrojbi i cjelokupnog naroda iz Novog Travnika, Viteza i Busovače prema Uskoplju. Meni bi i sa prostornog, i sa vojnog gledišta logičnije bilo izvršiti taj proboj prema Kiseljaku, ako bi baš došlo do "žute minute" i kraha logistike.

Također sam kao pripadnik HVO-a tada boravio na bojištima oko Mostara i Uskoplja, ali do nekakvog takvog saznanja ili informacije nikada nisam došao. To je već vrijeme kada je general Roso bio pohvatao konce u HVO-u i znam da je tih dana početka 1994. godine bila aktualna priča o nekakvom vojnom rješenju problema.

Pod tim se podrazumijevao proboj, ali ne vaš proboj iz Lašvanske doline prema Uskoplju, već naš proboj prema Lašvanskoj dolini iz dva pravca, i to iz pravca Uskoplja i iz pravca Kiseljaka. Znam da su već u Kiseljak bile otpremljene znatne količine MTS-a i naoružanja. Tu posebice mislim na dalekometno topništvo. Sljedeća faza je trebala biti prebacivanje oklopa i ljudstva iz Hercegovine u Kiseljak.

U toj fazi rata je Armija BiH na hercegovačko-ramsko-uskopaljskom pravcu već pucala po šavovima. Tih dana je i ramska brigada ušla u "slavne Here". povodom čijega se pada u ruke HVO-a tu istu večer na sarajevskom radiu oglasio i Alija Izetbegović osobno.

Kažem, nisam bio tih dana u lašvanskoj dolini i ne mogu ništa tvrditi gledano iz aspekta vašeg položaja. Ono što znam je da se poslije Hera pripremala velika proljetna ofenziva HVO-a na više pravaca: Dolina Neretve (Mostar, Jablanica, Konjic), spajanje Busovače i Kiseljaka iz pravca Kiseljaka i udar iz pravca Uskoplja na cijelu uskopaljsku dolinu i na pravac prema Novom Travniku, mislim preko Sebešića.

Tada je došlo do pregovora i do primirja krajem veljače 1994. godine, na inzistiranje Amerikanaca. Moja logika mi govori da su Ameri to požurili da izbjegnu krah i slom Armije BiH. Da je bio u pitanju slom HVO-a, ne vjerujem da bi Amerikanci toliko pritiskali i požurivali.

Zadnje uređivanje Labrador20 : 07.04.2011. at 20:11.
Labrador20 is offline  
Odgovori s citatom