Pogledaj jedan post
Old 25.02.2012., 12:42   #19
Quote:
prodoabc kaže: Pogledaj post
Pošto sam žestoko napadan od nekih HDZ forumaša na temi Franjo Tuđman vezano za ovu tematiku otvaram novu temu i važno mi je neovisno mišljenje Vas forumaša.

Dakle paralelno sa hrvatskim naoružavanjem i pripremanjem za rat republička tijela Republike Hrvatske slala su na redovno odsluženje vojnog roka u neprijateljsku JNA tisuće hrvatskih mladića koji su razbuktavanjem rata ostali na drugoj strani ili su dezertirali sa glavom u torbi ili su završili u četničkom logoru zbog pokušaja bijega isto kao i ja.

Važno je napomenuti da su nebrigom i lošom politikom tadašnjih vlasti hrvatski ročnici slani na služenje vojnog roka u JNA čak i u ožujku i lipnju 1991. god.(u vojarnama JNA diljem bivše države je bilo najviše hrvatskih ročnika koji su poslani u rujnu i prosincu 1990.) kad se znalo da će se desiti rat i da će se cijevi ZNG-a okrenuti na te mladiće,građane RH i Hrvate.

Usporedbe radi slovenski parlament zajedno sa njihovim tadašnjim predsjednikom donio je uredbu i dogovor s JNA u srpnju 1991. god. (svaka čast na odvažnosti i brizi za svoje državljane) o mirnom izvlačenju njihovih ročnika i državljana Slovenije iz JNA i oni su u miru išetali iz vojarni koje su bile u punom stanju pripravnosti.

Sramotno je da hrvatski tada republički vrh na čelu s dr. Franjom Tuđmanom ako je već poslano tisuće ročnika na neprijateljsku stranu nije zatražio također mirno izvlačenje svojih hrvatskih državljana iz vojarni JNA već je okrenuo cijevi na vlastite državljane i sunarodnjake što je po meni suludo.

Mi zatečeni hrvatski ročnici u JNA bili smo tada Tuđmanova žrtvena janjad koja je među prvima nastradala u ratu i ostavljeni smo na milost i nemilost agresoru.

I dalje nama što smo tada bili zarobljeni u JNA i imamo invalidnost na povratku u RH je napravljena velika nepravda od strane tadašnje hadezeovske vlasti a to je da su nas izjednačili sa alkoholičarima i zacementirali su zakon po kojem smo po njima nastradali u mirnodopskoj sferi što uopće nije istinito kad se zna da je tad (a i kad sam ja bio zarobljen) bjesnio najžešći rat a i sam neprijatelj nas je proglasio ratnim zarobljenicima.

Nikakva posebna prava s obzirim na okolnosti i stradavanje nemamo osim invalidnine s kojom možemo kupiti šteku cigareta od muke.U četničkom zarobljeništvu sam prošao gore nego naš ministar Predrag Matić Fred i vukovarski branitelji.

Budući da sam u cijeloj ovoj priči ostao invalid zbog posljedica zatočeništva svoje liječenje financiram sam i potrošio sam dosad oko 30.000 E na liječenje i lijekove jer su tako htjeli hadezeovi birokratski fiškali koji su krojili zakon a da rata nisu ni primirisali.

Nakon 20 godina šutnje (jer se moralo šutjeti o toj temi kad se znalo da smo žrtvovani) došlo je vrijeme da se malo prozbori i o ovoj temi pa izvolite,samo molim bez omalovažavanja naše tragedije i kalvarije.

Hrvatska nije mogla ni 1990 ni 1991 zabraniti rad ureda za obranu i JNA. Praktički sve do ljeta 1991., JNA je mogla, bez problema, mobilizirati hrvatske građane u svoje redove. Hrvatska to nije mogla spriječiti, mada su pojedini političari pozivali na neposluh prema JNA. Danas, a i onda, takvi političari su proglašavani ekstremistima. Danas, a i onda , sudovi JNA su sudili hrvatskim građanima za djela počinjena protiv JNA i ustavnog poretka SFRJ. Sjetimo se samo slučaja iz Virovitice.

Ukratko, optuživati hrvatske vlasti za nekakvo žrtvovanje, nebrigu i ostalo je gomila gluposti. Nije vrijedno ni spomena. Uspoređivati Sloveniju, koja nije donijela uredbu u sedmom mjesecu, već je to bio rezultat rata kojji je vodila protiv JNA, a rezultatom rata je praktički dobila nezavisnost, a ne dogovor s JNA o služenju vojnog roka .

Ono što sam shvatio je da autor ovog psta smatra da je njemu država nešto dužna jer je on ispao žrtva rata. To je sasvim drugo pitanje i ne bi trebalo imati nikakve veze sa odgovormnošću hrvatskih vlasti.
Hrvatske vlasti su odgovorne za štošta, ali ovo je gomila sranja nabačenog na par centimetara teksta.

Topik bi trebalo zaključati jer je bespredmetno voditi raspravu o nečemu što nema veze sa zdravim razumom.
__________________
....a sad je na redu general Praljak i ostali....
Weteran is offline  
Odgovori s citatom