Pogledaj jedan post
Old 11.06.2017., 09:56   #43
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Treći su ti u zadnje dvije rečenice.

A kako ih nazvati? Tragači, neopredjeljeni, skeptici ..... ne znam. Nema službenog imena jer za druge oni ne postoje ili ih, opet se ponavljam, trpaju u ladice ovakvih ili onakvih vjernika (new age, panteisti....). Ili im se daje ime u odnosu na vjernike i religiju (ateisti, angostici).

Ništa od toga ne opisuje ih kako treba.
Možda je fora upravo o tome što se trećima ne može pripisati neka etiketa, budući da su sve te etikete smislili prvi i drugi. Treći nemaju 'svoje' (kolektivne) svete spise, božanske objave, znanstvene teorije. Vode se vlastitim spoznajama i iskustvom, a ne gotovim rješenjima.

Povremeno se na drugim podforumima povede rasprava o tome je li Giordano Bruno bio znanstvenik ili nije. Ono, ako je, onda ćemo ga "mi znanstvenici/ateisti/panteisti/agnostici itd..." štovati poput mučenika, a ako nije, e onda će "pravi vjernici" reći da je bio coprenjak i da je Crkva bila u pravu što ga je spalila. A čovjek se izjašnjavao kao 'filozof' i točka.

Kad uzmeš bilo koju etiketu, automatski se svrstavaš u određeni tabor i to sa sobom nosi određene beneficije - od onih najprizemnijih materijalnih, do prava da kažeš "mi" smo tako pametni, plemeniti, moralni, hrabri, velikodušni, ovakvi, onakvi. No, prvo lice množine najveća je laž ikad izgovorena i koliko se god ponavljala, nikad neće postati istina.

Ajde, dvojinu mogu skužiti, ali množina, to ne. Čovjek je pojedinac koji suvisle odnose može uspostavljati samo s drugim pojedincima, a ne s nekakvim etiketama. To bi bilo nastrano.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom