Pogledaj jedan post
Old 24.07.2011., 21:49   #66
Quote:
Inesy kaže: Pogledaj post
crossfit ne ništa drugo nego brendirani kružni/hit trening, i kao takav neznam zašto ga svi uzdižu u nebo, kad ko god se bavi sportom i ozbiljnijim treniranjem neko dulje vrijeme zna da su se takvi treninzi radili i prije "crossfita" , samo što se tako nije zvalo, i samo što je naglasak bio na konstantnom radu tehnički pravilnih vježbi , a ne traljavih varijacija.

Druga stvar, gospodine treneru, NITI jedan sistem treninga sam ne izgrađuje sportaša/performans u kompletu, pa tako niti crossfit.
Svaka od komponenta (brzina,maksimalna snaga, izdržljivost (što aerobna,što anaerobna,što mišićna) , eksplozivnost , kordinacija , ravnoteža bla bla bla) zahtjeva poseban trening, tako da nemožeš govorit da je crossfit čarobni napitak koji rješava sve u jednom, jel takvo što ne postoji.

U svijetu rekreativaca koji prije toga nikad nisu čuli za poštene treninge, kad se crossfit pojavio to je postao pojam za neke žestoke treninge, tako da prodavat neke fore da je crossfit magičan možete samo onim proljetnikovcima koji treniraju pred ljeto.

treća stvar, crossfit kao takav uopće nije nigdje služben način treniranja (niti u američkoj vojsci,niti u policiji, vatrogascima , čemu god..) nego jednostavno, nađu grupicu vojnika koji odradi, nađu grupicu policajaca..i eto ti dobre reklame, što ne znači da svi koriste crossfit.

dalje, neznam zašto se stalno spominje tu izraz "funkcionalni" trening u totalno krivom kontekstu. Funkcionalni trening je specifičan za svaku vrstu aktivnosti zasebno. Funkcionalan trening npr. vojnika je vojni poligon gdje on vuče na sebi opremu, provlači se itd itd itd, isto tako npr. dostavljaču tehnike je funkcionalni trening da nosi gore dolje po zgradi frižidere il štogod od tehnike... TO JE FUNKCIONALNI TRENING, a to što vi podvaljujete crossfit pod funkcionalni trening, to je totalna glupost, jer funkcionalni trening je kao što rekoh, ona aktivnost zbog koje se u principu i trenira.
S obzirom da si me prozvao, primoran sam ući u diskusiju.
1. Ne znam kako si čitao moj post, ali zanimljivo je da riječ čaroban nisam baš koristio previše
2. koristiš jako puno polu informacija koje ti jako dobro služe u ovakvim raspravama, ali vjerovatno ne vrijede ništa, pa ću pustiti drugima da prosuđuju.
3. apriori odbacivati stvari koje ne razumiješ u osnovi govore više o tebi
4. ja sam se lijepo potpisao pod svoje riječi i imam dovoljno znanstvenih radova iza sebe da znam o čemu pišem, dok ti to nisi napravio, ali kritika ti je jača strana očigledno
5. svatko ima pravo na svoje mišljenje i naplaćivati znanje koje je stekao (bez obzira o čemu je riječ) i ako plati porez...sve je legalno. Zar ne?
6. svoju titulu trenera i gospodina sam zaradio, a ne dobio na lotu tako da sniziš tenzije, jel očigledno ti olako ispadaju gluposti preko tipkovnice
7. nitko nije rekao da jedna metodologija treninga može napraviti super čovjeka, pa tako niti ja. I zanimljivo je da ništa u ovoj zemlji ne može zapaliti strasti kao sport...to je pomalo tužno.
8. isto tako, nitko nije rekao da je CrossFit nova stvar. to je samo brendirano ime koje poprilično košta i donosi dobit u SAD-u. Znači, vježbe su stare, metodika je poznata već godinama, metodologija je poznata, ali programiranje je drugačije...sve to pod imenom CrossFit.

Čini se da imaš iskustva u sportu, ali olako osuđuješ stvari i generaliziraš populaciju, stavljaš u isti koš. Da li ja treniram sam prije ljeta ili ne, apsolutno je nebitno za raspravu. nije najbolji trener onaj tko više diže u benchu...


Lijepi pozdrav
smislenikrug is offline  
Odgovori s citatom