Pogledaj jedan post
Old 07.01.2010., 08:03   #9
Quote:
DinamoBBB kaže: Pogledaj post
E super, ja isto imam sličnih problema.
Ovo kaj si gore napisao/la je točno i točno je to da se procjena radi u vrijeme darovnog ugovora ili oporuke.
MENE ISTO ZANIMA KAKO SE RADU PROCJENA - ako se ne varam to ide u nekakve bodove.
Ponajviše me zanima kako se kreće cjenik procjene zemljišta!!!
MOLIM sve koji znaju da odgovore
HVALA UNAPRIJED
evo sam malo pročačkala zakon a bilo bi dobro ako može to neko i potvrdit
procjenom se gleda vrijednost darovanog zemljišta kakva bi ona bila danas tj. na dan ostaviteljeve smrti (bez obzira jeli ono darovano prije 5,ili 50 godina) a u stanju u kojem je bilo u vrijeme darovanja

Iz Zakona o nasljeđivanju:

Quote:
Članak 71.

(1) Vrijednost ostavine na temelju koje se izračunava vrijednost nužnog dijela utvrđuje se na sljedeći način:

1. Najprije treba popisati i procijeniti sva dobra koja je ostavitelj imao u času smrti, računajući tu i sve ono čime je raspolagao oporukom, kao i sve njegove tražbine, pa i one koje ima prema nekom nasljedniku, osim tražbina koje su očito nenaplative.
2. Od utvrđene vrijednosti dobara koja je ostavitelj imao u času smrti odbija se iznos ostaviteljevih dugova, iznos troškova popisa i procjene ostavine i troškova pokopa ostavitelja.
3. Tako dobivenom ostatku pribraja se vrijednost svih darova koje je ostavitelj učinio na bilo koji način nekom zakonskom nasljedniku bez obzira nasljeđuje li ostavitelja, pa i darova učinjenih nasljednicima koji se odriču nasljedstva, kao i onih darova za koje je ostavitelj naredio da se ne uračunaju nasljedniku u njegov nasljedni dio.
4. Tome se pribraja i vrijednost darova koje je ostavitelj u zadnjoj godini svoga života učinio drugim osobama koje nisu zakonski nasljednici, osim manjih uobičajenih darova.

(2) Neće se uzimati u ovaj račun te se neće pribrajati vrijednost darova učinjenih za postignuće općekorisnih svrha, kao ni darova koji se na temelju samoga zakona ne uračunavaju nasljedniku u njegov nasljedni dio.


Članak 95.
Pri uračunavanju vrijednosti darova nasljedniku u nasljedni dio uzima se vrijednost dara u času otvaranja nasljedstva, a prema njezinu stanju u vrijeme darovanja.
lana74 is offline  
Odgovori s citatom