Pogledaj jedan post
Old 17.05.2006., 20:07   #9
Pošto se čovik uči dok je živ, danas nisam kupio odličnu majicu zbog toga što me prodavačica nije uspila uvjerit da je viskoza prirodan materijal, ali me zainteresirala te, proguglavši, naletih na ovu davno zaboravljennu temu, ali i na slijedeći podatak:
Quote:
Možete mi nešto napisat o celulozi ,viskozi i papiru;kakva veza postoji između njih?

Ime i prezime: Mateja Bratanić [email protected]





Celuloza je polisaharid, a molekula je dugi ravni lanac vezanih molekula glukoze. Celuloza je glavni materijal od kojega su izgrađena biljna tkiva (stanične stijenke biljnih stanica sastoje se uglavnom od celuloze). Pamučna vata na primjer gotovo je čista celuloza, ali obično se uz celulozu nalaze druge tvari, često polimerne.
Papir je materijal baziran na celulozi (isprepletena vlakna celuloze), a glavna sirovina je drvo kao najjeftiniji izvor celuloze (uz stari papir i poljoprivredni otpad). Ostale tvari koje se nalaze u drvu moraju se ukloniti prije proizvodnje papira. Drvo se usitnjava i kemijski obrađuje, a ostatak se, po sastavu pretežno celuloza, zajedno s dodacima razmuti u vodi, lijeva, preša, suši i glača. Dodaci papiru su najčešće mineralne tvari u prahu za poboljšanje mehaničkih svojstava (kreda, gline, gips), boje, ljepila, a mogu iznositi i polovicu mase gotovog papira.
Djelovanjem natrijeve lužine i ugljikova disulfida (CS2) na celulozu nastaje gusta tekuća tvar, viskoza. Viskoza je topljiva u lužini, a, ako se kroz sapnicu protiskuje u razrijeđenu kiselinu, celuloza se ponovo oslobađa u obliku niti (viskozna svila) ili folije (celofan).


Odgovorio: Kristijan A. Kovač [email protected]
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom