Pogledaj jedan post
Old 08.01.2017., 22:14   #128
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Čekaj pa nećemo valjda stavljati fejs, neka okupljanja koja najčešće i kada se pozivaju preko medija završavaju malenim brojem tako da naslov u novinama ovisi jesu mediji za ili protiv tako da se zna iz kojeg kuta slikati i tako to prikazati...Ja priznam popis jel on je služben, vjerujem da se možda mali dio mogao deklarirati radi takve ideje, no blizu 17 000 nikako.Ljudi su možebitno raštrkani po čitavoj zemlji, neki od njih možda starije dobi itd.

Čuj možda Hrvati pravoslavci osjećaju pripadnost, crnogorskoj, možda makednonskoj ili ruskoj crkvi ja to ne znam mogu smao pretpostavljati kao i ti.
Ja sam naveo ono što stoji da ako legalno sakupe sve potrebne dokumente da im se svakako treba omogućiti osnivanje vjerske zajednice, tu nebi trebalo biti nikakvih problema.Ako ne sakupe potrebne dokumente ili broj onemogućiti.

Za stranicu neću komentirati, no evo kada se otvori bilo koje djelo ili lik vidi se da je recimo Dimitrije Demter pokopan na pravoslavnom groblju u Zagrebu, utemeljitelj HNK, jedan od najistaknutijih naših ljudi 19. stoljeća.

Dalje je naveden čitav niz ljudi koji su bili Hrvati i pravoslavci da nisu doživjeli ni 20. stoljeće, a ne Prvi Svjetski rat.
To što su ustaške vlasti pokušale na taj način napraviti razor i iskoristiti to na negativan način to nikako ne opravdavam i smatram to zloinom kao i svime drugime.Međutim ako Hrvata pravoslavaca ima u okviru zakona ako sve postignu na legalan način to im treba i omogućiti...
Što se tiče početka - načelno se i slažem da neki takvi pokazatelji nisu presudni, ali su nešto, za razliku od druge strane koja nema ništa. Jer, ono što je pogrešno jest pretpostavljati da "Hrvat i pravoslavac" znači da se netko zalaže za Hrvatsku pravoslavnu crkvu.

S ostatkom se slažem, ali u kontekstu izvan ovog topica, jer je ovdje ipak riječ o luđacima i mrziteljima i ustašoidima (nisam od onih koji svugdje vide ustaše, ali ova šačica budala to jest), a ne o Hrvatima pravoslavcima koji se bore za neka svoja prava. Ako stvarni Hrvati pravoslavci imaju potrebu za HPC-om, nemam ništa protiv, ali to se pak neće pitati ni mene ni tebe, već druge pravoslavne crkve.

A podatak iz popisa je ionako nepotpun. I zadire i u stvari koje se ne mogu kontrolirati. U pravu si da ne znamo ni ti ni ja tko je sve iza tog broja, ali neka solidna nagađanja se već mogu postaviti - kao što rekoh, prije svega Romi i Vlasi (blaga je procjena da se barem pola Roma izjasnilo kao Hrvati, a u korpusu hrvatskih Roma oko četvrtina su pravoslavci - kao Vlasi se s druge strane izjasnilo 29 osoba iako je broj ljudi koji su porijeklom Vlasi daleko veći, a oni su u pravilu pravoslavci).

Uz sve to tu su bezbrojne osobne priče koje su dovele do ovog ili onog i nemaju veze s nečijim nakanama i željama. Npr. 3 Židova su se izjasnila kao pravoslavci, što bi u načelu trebalo biti isto kao da kažemo 3 katolika su se izjasnila kao pravoslavci, ali eto - tu su. 3 Židova pravoslavca.

Uzgred budi rečeno, postotak hrvatskih Židova pravoslavaca je veći (0,6%) nego postotak Hrvata pravoslavaca (0,4%) - to isto dosta govori o bizarnosti same ideje.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom